konak hastalığı

bebeklerde konak bebeğin kafasında başında saç derisinde konak bebekte konak tedavisi konak hastalığına çözümler yeni doğan bebekte konak 2


Kızımın saçlarını her gün yıkıyorum ama kafatasındaki kabuklardan kurtulamıyorum.

Konak olarak adlandırılan ve kafatasında görülen seboreik dermatit küçük bebeklerde ortaya çıkar. Hafif olgularda kafatasında yağlı pullanmalar olur ve mineral yağla masaj yapılması ve sonra kafanın şampuanla yıkanması bu kabukları uzaklaştırır.

Ağır durumlarda, kabuklanma yaygındır ve kahverengi yamalar ve sarı kabuklar görülür; bu olgular her gün anti-seboreik şampuanla yıkanmalı ve kükürtlü salisilat içeren merhem sürülmelidir. Bazı olgular bu tip ilaçlarla daha da kötüleşirler. Kafatası terlediğinde pullanma fazlalaşacağından kafanın serin ve kuru tutulması önemlidir. Tüm bebek hastalıkları için annelerimize Bebek Hastalıkları sayfamıza bakmalarını tavsiye ederiz.

Beşik kasketi ciddi olduğunda seboreik kızarıklıklar yüze, boyuna ve popoya yayılabilir. Bunun için topikal merhem kullanmak gerekir. Bazen bebek artık beşikte yatmadığı zamanlarda da bu pullanmalar devam eder. Bu sadece kozmetik bir problem olduğundan yoğun tedavi önerilmez.