Bebeklerde inmemiş testislerin belirtileri nelerdir? Bebeklerde inmemiş testis tedavisi nasıl yapılmalı? Bebeklerde inmemiş testis nasıl anlaşılır? 2 aylık 2 aylık bebek


Oğlum doğduğunda testisleri yerine inmemişti. Doktor testislerinin bir veya ikinci ayda karından inmiş olması gerektiğini söyledi, ama hala inmedi.

Karın, testisler için tuhaf bir yer gibi görünebilir fakat öyle değildir. Erkeklerde testisler ve dişilerde yumurtalıklar fetüsün karnındaki aynı embriyonik dokudan gelişirler. Yumurtalıklar yerinde kalır. Testislerin gebeliğin sekizinci ayın da kasıklara ve oradan penisin tabanındaki keseye inmesi gerekir. Ancak zamanında doğan oğlan çocukların %3-4’ü ve erken doğanların üçte birinde bu olay görülmez. Sonuç inmemiş testislerdir. Testislerin gezici özellikleri nedeniyle, inip inmediklerini anlamak çok kolay olmayabilir.

Normalde aşırı sıcakta testisler sarkar; bu, spermleri sıcaktan korunmak için bir mekanizmadır ve ortam soğuk olduğunda ya da ellendiklerinde vücuda geri çekilirler (aşırı soğuk ve yaralanmalara karşı koruyucu olarak). Bazı çocuklarda testisler aşırı duyarlıdır ve vücutta uzun süre saklanırlar. Genellikle sol testis sağdakinden daha aşağıdadır, bu da sağ testisin inmediği izlenimini verebilir (ve birçok çocuğun endişelenmesine yol açar).

İnmemiş testislerin tanısı bebek sıcak banyodayken bile her iki testisin skroturnda bulunup bulunmadığına bakılarak konur. İnmemiş testisler idrara çıkma sorunu ağrı oluşturmazlar ve kendiliğinden inerler. Bir yaşına gelen 1000 erkek bebekten yalnızca 3 veya 4’ünde testisler hala inmemiştir. Bazen beş yaşına kadar inmediklerinde ameliyat önerilir.