Bebeklerde fıtık bebeklerde kasık fıtığı bebeklerde fıtık belirtileri bebeklerde fıtık tedavisi bebeklerde fıtık nedenleri 2 aylık 2 aylık bebek 2 aylık bebeklerde fıtık


İkiz erkek bebeklerimin kasık fıtığı olduğunu ve ameliyat edilmeleri gerektiğini duyunca çok endişelendim.

Fıtık denildiğinde ilk akla gelen, erişkin bir insanın çok ağır bir şey kaldırması sonucu oluşan bir sağlık problemidir. Ancak fitık yeni doğanlarda, çoğunlukla erkek bebeklerde ve özelliklede preterm bebeklerde (ikizler erken doğar) görülür.

Kasık fıtığında bağırsağın bir kısmı kasık kanallarından (aynı kanallardan testis skrotuma iner) birine doğru kayar ve kasığa gider. Bu durum, uyluğun karınla birleştiği yerdeki kıvrımlardan birinde yumru olarak ortaya çıkar ve bebek ağladığında dışarı firlayıp sakinleştiğinde içeri girer.

Bağırsak skrotumun içine kadar inerse skrotumda şişme ve büyüme olarak ortaya çıkar ve skrotal fıtık olarak adlandırılır. Kasık fıtığı genellikle problem oluşturmaz ancak bazen “boğulur”. Fıtıklaşmış kısım kasık kanalını çevreleyen kaslar tarafından sıkıştırılır ve bağırsaklardaki kan akımı ve sindirim engellenir.

Kusma, şiddetli ağrı ve hatta şok görülür. Bu nedenle bebeğinin kasığında veya skrotumunda bir şişkinlik fark eden anneler bunu en kısa zamanda doktorlarına bildirmelidirler. Fıtık boğulması en sık altı aylıktan küçük bebeklerde görüldüğünden doktorlar fıtık tanısı konulduğunda- bebeğin ameliyata uygun olduğunu düşünerek- bu fıtığın ameliyatla onarılmasını önerirler. Bu ameliyat genellikle basittir ve çok kısa bir süre hastanede kalmayı gerektirir (bazen bir gün).