Bebeklerde çarpık ayaklar nasıl tedavi edilir? Çarpık ayaklı bebekler özel ayakkabı giymeli mi? Bebeklerde çarpık ayaklar zamanla düzelir mi? 2 aylık 2 aylık bebek 2 aylık bebeklerde çarpık ayak bebeklerde çarpık ayak


Oğlum uzun ayakları içe dönük. Sonradan normale dönecek mi?

Buna yanıt hemen hemen her zaman evettir. Bu çarpıklığın nedeni yenidoğanın bacaklarının normal kendi etrafında dönüşünden ve rahimde kaldığı için bir ayağın veya ikisinin garip pozisyonlarda kalmasından olabilir. Doğumdan sonra da bu içe dönüklük bir süre devam edebilir. Sonraki aylarda bebeğinizin ayakları özgürlüğüne kavuştuğunda; emeklemek ve yürümek için kullanılmaya başladıkça güçlenecektir.

Ayakların düzeltilmesi için alçıya veya özel ayakkabı giyilmesine gerek yoktur, bunlar sorunu çözmez. Bebeğinizin ayaklarındaki eğriliğin bir anormalliğe bağlı olmadığından emin olun. Durumu doktorunuza danışın ve bebeğin ayak gelişimini sıkı bir izlemeye almasını sağlayın. Bebeğinizin ayakları kendiliğinden düzelmezse sonradan özel aletler veya ayakkabılar gerekebilir. Bunun ne zaman gerekli olabileceğini problemin türü ve doktorunuzun görüşü belirleyecektir.