bebeklerde eğri bacak

bebeklerde eğri bacak bebeklerde eğri bacak nedenleri bebeğin bacaklarının eğri olması çarpık bacaklı bebekler bebeklerde raşitizm bebeklerde D vitamini eksikliği bebeklerde egri bacaknasıl görünür 11 aylık bebeklerde eğri bacaklar


Kızım ilk adımlarını atmaya başladı, bacakları korkunç bir şekilde eğriliyor.

Çocukların iki yaşına kadar bacaklarının eğrilmesi ya da dört yaşında çarpık bacaklı olmaları, Elvan Abeylegesse ile paralan koşmalarını gerektirmez. Elvan’nın bile ilk adımları sırasında muhtemelen bacakları eğikti.

İlk iki sene hemen hemen her çocuk eğri bacaklara sahiptir (bacaklarını bitiştirdiklerinde dizleri birbirlerine dokunmaz). Daha çok vakitlerini yürüyerek geçirdiklerinde bu defa çarpık bacaklı olurlar (artık dizleri birbirine dokunur, fakat ayak bilekleri dokunamaz).

Ergenlik çağına kadar bacaklar tam olarak düzgün şekilli hale geçemezler. Özel ayakkabılar, ortopedik cihazlar (barlar, destekler yada diğer ortopedik destek cihazları bu normal dönemde gerekli değildir ve normal gelişime biretkileri olmaz. Bazen, doktor gerçek bir anormalliği tespit edebilir. Belki sadece bir bacak eğilmiştir, veya bir diz içe doğru dönmüştür, ya da bebek çarpık bacaklıdır (bazen sadece tombul uyluklarından dolayı böyle görünürler), veya normal bir eğrilme zamanla yürümenin başlaması ile çok belirgin bir hal almaktadır. Bu gibi durumlarda veya ailede eğri bacak ya da çarpık bacak hikayesi varsa, çocuk o zaman çocuk doktoru veya ortopedisk tarafından daha ileri bir tetkike alınmalıdır.

Duruma göre tedavi gerekebilir ya da gerekmeyebilir. Ona sevgi vermelisiniz. Bu tip ekstra sevgi, ona ileride bağımsız olması için gerekli güven duygusunu verecektir. Bebeğinizin memeden kesildikten sonra memeyi özleyeceği konusunda endişelenmenize gerek yok. Böyle bir şey olmayacaktır. Bebekler yaşam için çok kuvvetli mekanizmalar kurarlar ki bunlardan emzirilmede çok iyi bir hafızaya sahiptirler, fakat bunu bile çok kısa zamanda unuturlar ya da en azından aranmayı bırakırlar. Diğer bebek hastalıkları hakkında bilgi almak isterseniz Bebek Hastalıkları sayfamıza bakınız..!