Bebeklerde göz yaşı bebeklerde göz yaşarması bebeklerde göz yaşarması nedenleri bebeklerde göz yaşarması tedavisi bebeklerde göz yaşı kanalları tıkanıklığı 1 aylık 1 aylık bebek


İlk başta bebeğim ağladığında hiç yaş akmıyordu. Şimdi ağlamadığı zaman bile gözleri yaşlı. Bazen de yaşlar yanaklarından akmaya başlıyor.

Yeni doğanlarda gözyaşı çıkmadan ağlamak yaygın bir olaydır. İlk ayın sonuna kadar göz kürelerindeki göz yaşı bezleri gözyaşı üretmez. Bu sıvı gözlerin iç kenarlarında bulunan çok ince gözyaşı kanallarından aşağı ve burnun içine doğru akar. Ağladığınızda bumunuzun da akması bu yüzdendir.

Bu kanallar 100 bebekten birinde çok incedir ve doğumda tıkalı olabilir. Tıkanmış göz yaşı kanalı yaşı tam olarak akıtamadığından yaşlar gözlere dolar ve yanaklardan süzülür ve sonuçta mutlu bebekler bile ağlıyormuş gibi görünür.

Tıkalı kanallar çoğu bebekte tedaviye gerek kalmadan ilk ayın sonunda açılırlar ancak doktorunuz gözlere masaj yapmanızı isteyebilir. (Masaj yaptığınızda gözler şişerse veya kırmızılaşırsa masajı kesin ve doktoru arayın). Bazen gözyaşı kanalı tıkalı olduğu sırada bebeğin gözlerinin iç kenarlarında sarımsı beyaz bir salgı birikir ve göz kapakları bebek sabah uyandığında yapışır. Mukusu ve kabuğu kaynatılmış ve sonra soğutulmuş suyla ve steril emici pamukla temizleyebilirsiniz. Ancak koyu kıvamlı, koyu sarı renkte akıntı ve/veya göz aklarında kırmızı taşma enfeksiyon belirtisidir ve tıbbi açıdan müdahale gerektirir.

Doktor antibiyotik merhem veya damla yazabilir ve göz yaşı kanalı kronik olarak enfekte olduğunda bebeği göz doktoruna götürün. Göz doktoru çok ince bir telle normal göz yaşı akışını sağlamayı önerebilir veya bebeğinizin bir yaşına gelmesini bekleyebilir. Ender olarak, bu yol da işe yaramazsa ve ameliyat gerekebilir.