1 aylık bebeklerde göbek fıtığı

1 aylık bebeğin göbeği kanadı ne yapmak gerek bebeklerde göbek fıtığı bebeklerde göbek fıtığı tedavisi bebeklerde göbek fıtığı nasıl geçer bebeklerde göbek fıtığı ağrı yaparmı bebeklerde göbek fıtığı için ne yapılmalı bebeklerde göbek fıtığı sancı yaparmı bebeklerde göbek fıtığı belirtileri


Bebeğim ne zaman ağlasa göbeği dışarı fırlıyor. Bebeğime bakan hemşire bunun jitık (herni) olduğunu söyledi ve beline bel kuşağı sarılmasını öneriyor.

Tanı büyük olasılıkla doğru ancak tedavi önerisi yanlış. Doğumdan önce tüm bebeklerin karın bölgesinde kan damarlarının göbek kordonuna ulaşmak için geçtiği bir delik vardır. Bazı durumlarda (beyaz bebeklere kıyasla siyah bebeklerde) bu delik doğumdan sonra tamamen kapanmaz. Bu bebekler ağladığında delikten bir parça ince bağırsak dışarı fırlar, göbeği ve etrafındaki bölge (parmak ucu kadar da olabilir, limon kadar da) çıkıntı halini alır. Bu tip bir kitlenin görüntüsü endişe yaratırsa da tıbbi açıdan problem çıkarmaz. Fıtık bir süre sonra kendiliğinden iyileşir. Küçük delikler birkaç ayda, büyük delikler bir buçuk veya iki yıl sonra iyileşirler.

Bel sargıları, yara bantları ve yapışkan uçlu bantlar güncelliğini kaybetmiştir ve etkili olmayan reçetelerdir; ayrıca bant deriyi tahriş edebilir. En iyi tedavi hiç tedavi etmemektir. Göbek fıtıklarını ameliyatla düzeltmek basit, güvenli ve kolay bir yoldur fakat yalnızca anneyi veya bebeği rahatsız eden büyük ya da büyümekte olan delikler için geçerlidir. Doktor ameliyat etmeden önce çocuğun altı veya yedi yaşına gelmesini bekler çünkü fıtıkların çoğu o yaşlarda kapanır. Ancak fıtık içeri itildiğinde içeri girmiyorsa, aniden büyümeye başlarsa, hassaslaşırsa, bebek ağlayınca fırlıyorsa ve bebekte kusmaya yol açıyorsa doktora başvurun. Ameliyat etmek gerekebilir. Göbek kordonu düşmeden önce geçici olarak dışarı fırlayan göbeği fıtıkla karıştırmayın. Fıtık bebek ağladığında dışarı fırlar, göbek fırlamaz.