Bebek bakımı yeni doğan özellikleri bebek banyosu bebeğin cilt bakımı göbek bakımı


Bebek Bakımı Sevgili anne ve babalar, bebeğinizle birlikte yepyeni bir hayata başlıyorsunuz ; bu hayatta çok güzel ve mutlu günler yaşayacaksınız. Bunun yanında yabancı olduğunuz pek çok durumla karşılaşabilirsiniz. Biz kurum olarak , sizlere anne-baba olmanın keyfini doya doya yaşatmak istiyoruz ,her şeyden önemlisi bebeğinize hazırlayacağınız sağlıklı ve mutlu bir gelecek için , bu yazıda biraz da olsa sizleri desteklemek , önerilerde bulunmak ve çözümler üretmek istedik.

YENİDOĞAN ÖZELLİKLERİ

Cilt Özelliği

Doğumdan sonra deri normal renginden daha mor görülebilir. Elleri ayakları soğuk olabilir. Nefes alışı düzgün değildir ve hızlıdır. Cildi kırmızı,pürüzlü ve hassasdır.

Vücut Özelliği

Kafa bedene oranla daha büyüktür ve normal doğan bebeklerde şekli doğum kanalından geçtiği için bozuk olabilir. Kafasında yumuşak kısımlar vardır.(bıngıldak) Bacakları içe doğru kıvrıktır,normaldir. Çenesinde ve burun etrafında yağ kabarcıkları olabilir. (milia) Sakral bölgede morluk olabilir(mongon lekesi)

Görme Ve İşitme Özellikleri

Bebeklerin çoğunda gözyaşı 2.ayda başlar.Doğar doğmaz duyuları algılmaya başlarlar. Genital Özellikler Anneden geçen hormonların etkisiyle kız ve erkek bebeklerin gögüslerinde şişme ve süt gelme olabilir.Gögüslere masaj yapmayın, sıkmayın. Kız bebeklerin genital organları,vajinayı örten dudakları şiştir.Ayrıca akıntı ve kanama gelebilir. Erkek bebeklerin yumurtalıklarının örten deri şiş görülebilir.6-12 ayda geçer. Erkek bebeklerin %4 ünün testisleri henüz inmemiştir.