hangi aşılar birlikte yapılabilir, hangi aşılar birlikte yapılır, verem aşısı ömür boyu korurmu, verem aşısı ömür boyu korur mu, hangi aşılar birlikte yapılmaz, aşılarla ilgili resimler


Aşı nedir?
Aşılar, insanları ölüm veya sakatlıkla sonuçlanabilecek pek çok hastalıktan korumaya yarayan, genelde zayıflatılmış hastalık mikrobu veya hastalığa neden olan mikrobun parçacıklarını içeren, ağızdan damla şeklinde veya iğne ile uygulanabilen koruyucu maddelerdir.

Aşılar zarar verir mi?
Günümüz modern teknolojisi ile üretilen aşılarda yan etki olasılığı oldukça azaltılmıştır. Aşı uygulandıktan sonra çok nadir olarak vücutta ve aşı yerinde bir takım yan etkiler oluşabilir. Aşı ilişkili yan etkiler genellikle lokal -uygulanan bölgede şişlik, ağrı, kızarıklık ve kısa sürede kendiliğinden düzelen ateş, kırıklık, daha nadir olarak da nöbetler, anafilaksi, gibi bazı sistemik yan etkilerdir.

Bu yan etkiler hastalığın oluşmasıyla ortaya çıkabilecek ağır sonuçların yanında mukayese edilemeyecek derecede önemsiz kalmakta ve çok hafif olmaktadır.

Sağlık Bakanlığının çocukluk çağı aşı şemasında hangi aşılar mevcuttur?
Difteri, boğmaca, tetanoz, polio(çocuk felci), Hib, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, konjüge pnömokok, hepatit A, hepatit B, Su çiçeği ve BCG aşıları mevcuttur.

Aşı şemasına ara verince ne yapmalıyım?
Aşılamaya aşı programının kesildiği yerden devam edilir. Tekrar başa dönülmez.

Aşı sonrası istenmeyen etki nedir?
Aşı uygulanan bir kişide, aşı sonrası ortaya çıkan, bilinen aşı yan etkisi ya da aşıya bağlı olduğu düşünülen herhangi bir istenmeyen tıbbi olaydır. Aşı sonrası istenmeyen olayla karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Bir kez yapılan aşı ömür boyu korur mu?
Her aşının koruyuculuk süresi farklıdır. Bazı aşılarda koruyuculuğun olabilmesi için farklı zaman aralıkları ile aşıda rapel (pekiştirici) doz uygulaması yapılmalıdır. Bu süre grip aşısı için her yıl, tetanoz aşısı için 10 yılda bir gibi farklı olabilmektedir.