Bebeğin cinsiyetini önceden belirlemeye çalışılarak doğal seyri yönetme girişiminde bulunulduğunu belirten Kadın Doğum Uzmanı Gökçen Erdoğan, bebeğin cinsiyetinin belirleyen etkenleri anlattı…

Üremek, çoğalmak tabiat düzeninin, bizim habitatımızın en olağan parçası. Mucize gibi göründüğü muhakkak. Bir canlının bir başka canlının bedeninde oluşması ve gelişmesi, vakti gelince dışarı çıkıp birey olması, evet neredeyse mucize. Ama bu, üremenin doğallığını unutturmamalı. Kadın ve erkek olmak, zamanla anne baba olma yolunda evriliyor. Tıbbi engeller, yani çeşitli sağlık sorunları olmadıkça ve kadınla erkek istediği müddetçe gidişatın doğal seyri bu yönde.

Bu doğal seyri yönetme girişimi; bebeğin cinsiyetini önceden belirlemeye çalışma, ikiz gebelik oluşumu için çabalama ya da kolay doğum için zaman seçme gibi çabalarla ortaya koyulmuş oluyor.

CİNSİYET KONUSUNDA SAYISIZ RİVAYET VAR

Bu konuların tümü için sayısız rivayet var. Şu tarihlerde sevişip gebe kalırsanız kız, şunlarda ise erkek olur, şunları yedikten sonra sevişip hamile kalırsanız ikiz gebelik olasılığı artar, şu ayda bebeklerin doğumu daha kolay olur gibi pek çok rivayet. Ama bu rivayetlerin en çok rağbet göreni şüphesiz ki cinsiyet belirlemeye yönelik olanlar.

TIBBİ OLARAK HİÇBİR DAYANAĞI YOK

Tıbbi olarak hiçbir dayanağı olmayan bu tür bilgilere itibar edilmemesi gerekiyor. Çünkü doğumu bu anlamda özelleştirmek mümkün değildir. Gebelikte cinsiyet için milyonlarca seçeneğimiz yok; çift cinsiyet olarak bilinen hermafroditizm dışında, bir bebeğin ya kız olarak ya da erkek olarak dünyaya gelir. Yani kız bebek olması için belli bir takvimde sevişen çift, zaten %50 ihtimalle sonuç alacaktır.
CİNSİYETİN BELİRLEYİCİSİ NEDİR?