Bebeklerde ateş yüksek ateş çocuklarda ateş bebeklerde ateş nasıl düşürülür çocuğun ateşi nasıl düşürülür ateş düşürme ateş düşürme yöntemleri


Eğer bebeğinizin ateşi varsa doktorunuz farklı bir şey söylemediyse aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

Bebeğinizi serin tutun. Yaygın inanışın tersine ateşi olan bir bebeğin battaniyelerle, kat kat giysilerle veya ısıtılmış bir odada sıcak tutmak iyi bir uygulama değildir. Bu yöntemler vücut ısısını tehlikeli seviyelere kadar yükselterek sıcak çarpmasına yol açabilir. Bebeğinize ince giysiler giydirerek vücut ısısının uzaklaştırılmasını kolaylaştırabilirsiniz (sıcak havada bezinden başka bir şey giydirmeyebilirsiniz) ve oda ısısını 20-21°C’ de tutmanız yeterlidir (gerekirse havayı serinletmek amacıyla air conditioner veya bir fan kullanabilirsiniz fakat bebeğinizi hava akımından uzak tutun).

Sıvı alımını artırın. Ateşin yükselmesi cilt aracılığıyla sıvı kaybını artıracağı için ateşi olan bir bebeğin yeterli sıvı aldığından emin olmak çok önemlidir. Daha büyük bebekler için iyi sıvı çeşitlerini sık sık verin. Bunlar sulandırılmış meyva suları ve sulu meyveler (turunçgiller ve kavun,karpuz gibi); su; sulu çorbalar; jelatinli tatlılar; ve meyve sularından yapılmış dondurmalardır. Daha küçük bebeklere anne sütü veya mama sık sık verilmelidir. Sık sık su içmeyi destekleyin fakat ısrar etmeyin. Birkaç saat boyunca bebeğiniz sıvı almama konusunda ısrarlı olursa doktorunuzu haberdar edin.

Eğer gerekliyse ateş düşürücü ilaçlar verin.Bebeğiniz altı aylıktan küçükse herhangi bir ilaç vermeden önce doktorunuzla görüşmeyi bekleyin. Eğer ateşi rektal olarak 39.5°C’den yüksekse ve/veya bebeğiniz çok huzursuz görünüyorsa ve hemen doktorunuza ulaşamıyorsanız ılık su tatbikiyle bebeğinizin ateşini düşürmeye çalışın. Daha büyük bebeklerde ilaç verme kararı doktorunuzun daha önceki önerilerine göre alınabilir.