bebek aşısıAnne ve baba olarak, bebeğin aşısıyla ilgili en çok merak ettiğiniz soruları ve yanıtlarını sizler için sıralıyoruz.

1- İçinde Virüs ya da Bakteri Bulunan Aşılar Bebeğime Zarar Verir mi?

Canlı aşılarda zayıflatılmış olarak bakteri veya virüs mevcuttur ve bebeğinizin bağışıklık sistemi, bu yarı canlı virüs ya da bakteriyi yener. Böylece o hastalığa karşı korunma sağlanmış olur. Bu tür aşılar bebeğinizin vücuduna zarar vermez.

2- Bir Günde İki Canlı Aşı Yapılır mı?

İki canlı aşı aynı günde yapılabildiği gibi, farklı türde aşılar da aynı günde yapılabilir. Bebeğinizin aynı bölgesine yapmamak kaydıyla bir mahsuru yoktur.

3- Karma Aşı Hangi Hastalıklardan Koruyor?

Karma aşı difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci ve menenjit aşılarını kapsar. Son yıllarda artık sağlık ocaklarında da menenjit aşısı karma aşı içinde, tek enjeksiyon yöntemi ile uygulanmaktadır.

4- Zatürre Aşısı Gerekli mi?

Bu aşıyla bebeğiniz yalnızca zatürre hastalığından değil, aynı zamanda bu bakteri ile oluşan orta kulak iltihabı ve sünizitlerden de korunmuş olur. Bu nedenle bebeğinize yaptırmanızda mutlak fayda vardır. Ancak henüz zorunlu rutin aşılar arasında değildir.

5- Suçiçeği Aşısını Yaptırmasak Olur mu?

Su çiçeği aşısı da zorunlu aşılardan değildir. Bebeğinize 12 aylık olduktan sonra yaptırabilirsiniz. Suçiçeği hastalığı, bazen iyileşme döneminde ciltte skar dediğimiz kalıcı izler bırakabildiği gibi nadiren de ensefalit dediğimiz ciddi bir nörolojik hastalığa yol açabildiğinden, bebeğinize aşı yaptırmanızda özellikle fayda vardır.