Kusurlu doğan bebek kusurlu doğum doğuştan kusurlu bebek kusurlu bebek sahibi aileler


Oğlumuzun doğuştan kusuru, açıkça fark ediliyor. İnsanlar bebeğimi gördüklerinde bana ne söyleyeceklerini bilemiyorlar ve ben de onlara ne söylemem gerektiğini bilmiyorum.

İnsanların doğuştan kusuru olan bir çocuk gördüklerinde ne söyleyeceklerini bilememeleri, çocuktaki kusur kadar açıktır ve kolayca hissedilebilir. Bu insanlar, gerekeni söylemek isterler ama bu “gerekenin” ne oluğunu bilmezler. Size destek olmak isterler, ama bunu nasıl yapacaklarını bilmezler. Bebeğin doğumundan ötürü sizi kutlamak isterler ama neredeyse başsağlığı dilemelerinin daha uygun olacağı hissine kapılırlar. İçinde bulundukları sıkıntılı durumu bildiğinizi anlatarak, hislerini ifade etmeleri için zemin hazırlayarak, onlara ve kendinize yardımcı olabilirsiniz. Eğer yapabileceğinizi hissediyorsanız, huzursuz olduklarını anladığınızı hissettirin ve hemen bütün insanların ilk anda bu şekilde tepki göstermelerinin normal olduğunu bildirin.

Bebeğinizin “beklediğiniz bebek” olmamasına rağmen sizin bebeğiniz olduğunu, onu sevdiğinizi ve bebeğinize mümkün olduğunca normalmiş gibi davranacağınızı ve kendilerinin de aynı şekilde davranacağını ümit ettiğinizi söyleyin. Bu, soruna gerçekçi ve mantıklı bir çözümdür ama ilk anda bu çözümü kullanmayabilirsiniz. Yabancılara, hatta bazen dostlarınıza ve ailenize anlayış göstermek istemeyebilir, hatta onlan düşüncesizlikle veya nezaketsizlikle suçlayabilirsiniz.

Diğer insanları rahatlatamayacak kadar kötü durumdaysanız, bunu sorun etmeyin. Zamanla ve gerektiğinde bireysel tedaviyle, durumu daha iyi göğüslemeyi öğreneceksiniz. Bebeğinizle daha sık ve yakından teması olan dostlarınız ve akrabalarınız, daha fazla bilgi sahibi olmak isteyeceklerdir. Hislerini açıkça ifade etmeleri açısından kendilerini cesaretlendirmenizin yanı sıra bu insanların, çocuğunuzun sorunları ve özel ihtiyaçları konusunda da eğitilmesi gerekir. Kendilerine, çocuğunuzdaki tıbbi sorunla ilgili broşürler veya kitaplar verin, bebeğin doktorundan bu insanlarla konuşmasını isteyin, yine bu insanları ailenizin” diğer bireyleriyle rahatça konuşmaya teşvik edin. Çocuğunuzun bakımında size yardımcı olmalarını sağlayın; örneğin bebeğinizi kucaklarına alma, bebeği yıkama, altını değiştirme ve bebekle oynama fırsatını verin. Zamanla bu insanlar da bebeğinizin ne kadar sevilebilir bir birey olduğunu fark edeceklerdir.