bebeklerde orta kulak iltihabı

bebeğimin kulakları , bebeğimin kulakları kepçe olmasın, bebeğimin kulakları kepçe olmasın diye, bebeğimin kulakları kıvrılıyor, bebeğimin kulakları soğuk, bebeğimin kulakları ağrıyor ne yapmalıyım, bebeğimin kulakları ağrıyor, bebeğimin kulakları farklı


Bebeğiniz aniden şiddetle ağlamaya başlarsa, haliyle tedirgin olursunuz. İlk 6 ayda aklınıza öncelikle gaz problemleri gelirken, 6 aylıktan sonra ilk düşünmeniz gereken kulak ağrısı olmalıdır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Bıçkıcı: “Enfeksiyonun düzelmesinden 1-2 hafta sonra çocuklar kulaklarında ağrı olduğunu veya çıtırtı olduğunu söylerler. Çoğu zaman bu yeni bir hastalık belirtisi değildir. Kulak zarı iltihaplanınca esnekliği ve şekli bozulur, yeniden şekillenme ve düzelme döneminde normal bir durumdur.” diyerek konu hakkında bizleri bilgilendiriyor.

Kulak ile burun-boğaz bölgesini östaki borusu denilen bir hava boşluğu birleştirir. Bebek ve çocuklarda östaki borusu erişkinlere göre daha kısa olduğundan basınç, enfeksiyon gibi her olumsuz etken kulakla boğaz arasında hızlıca yayılacaktır. Kulak ağrısının en sık nedeni kulağa ulaşan enfeksiyonlardır. Mikroplar boğazdan geçebilir ya dış kulak yolu ile dışarıdan hava, su ile ulaşabilir ya da kan yolu ile vücudun herhangi bir yerinden kulağın içine nüfuz edebilir.

Kulak ağrısının sebepleri

· Orta kulak enfeksiyonu

· Kulağa darbe alınması

· Uçak kalkması gibi durumlarda yükselip azalabilen hava basıncına maruz kalınması

· Hava sıcaklığındaki ani değişimler, mesela dışarısı çok soğuk iken birden çok sıcak bir odaya girmek

· Diş çıkarma dönemleri

Gözden kaçırılmaması gereken önemli bir nokta ise bebek ve çocukların kendi kulaklarına veya kardeşlerinin kulaklarına düğme boncuk benzeri yabancı cisim sokmalarıdır.