Bebeğin başına gelecek bir kaza durumunda ilk yapılması gereken şey sakin olmak ve durumu anlamaktadır.
Hareket etmeyi ve dönmeyi öğrenen bebeklerde yataktan veya yüksek bir yerlerden düşme riski artar. Bebek ilk dönmeyi öğrendiğinde ilk kez düşebilir ve ebeveynler bunun farkında bile olmayabilir.

Eğer bebeğiniz yataktan düştüyse, düştüğü mesafeyi kontrol edin. Eğer bebeğinizin düştüğü mesafe 50 cm’nin üzerinde ise, bebeğinizin zarar görme riski artar. 50 santimin altında ise, bu durumda ilk sorulacak soru bebeğinizin ağlayıp ağlamadığıdır. Bu durumda bebeğinizin ağlaması ve kusması normaldir. Çünkü bebekler ağlamanın şiddetinden dolayı kusabilir. Bebeğinizin kusması, bir kafa travması geçirdiği anlamına gelmez. Bu yüzden hemen endişelenmeyin. Bebeğinizi kucağınıza alın, eğer bebeğiniz ağlamayı kesiyorsa her şeyin normal olduğunu kabul edebilirsiniz.

Bebeğiniz düştükten sonra yapacağınız ilk muayene önemlidir. Bebeğinizin üzerindeki giysileri çıkartıp ve neresinin üzerine düştüğü yeri kontrol edin. Eğer bebeğinizi düşerken görmediyseniz, kafasından başlayarak kolları, köprücük kemikleri, vücudun diğer yerleri ve bacaklarına ellerinizle nazikçe dokunun hassasiyet olup olmadığını kontrol edin.

İlk muayenenizde bir şey görmeyebilirsiniz. Ancak daha sonra, özellikle de kafa üstüne düşmelerde darbe alan bölge morarmaya başlayabilir ve böyle bir durumda bu bölgeye soğuk kompres uygulamak gerekebilir. Soğuk kompres uygulamak, deri altı kanamasını durdurur ve morluğun ilerlemesini engeller.

Eğer bebeğinizde uykulu olma, kolunu bacağını oynatmama, herhangi bir yerinde güçsüzlük, dalgınlık gibi durumlar gözlemliyorsanız acil olarak çocuk doktorunuza başvurun.