aspirin

bebe aspirini bebeklere verilirmi bebek aspirini kaç aylık bebeklere verilir bebe aspirini kaç yaşında verilir bebeklere aspirin verilir mi bebek aspirini aspirin bebek bebeklere aspirin zararlı mı suçiçeği geçiren çocuğa aspirin


Gerek aspirin gerekse asetaminofen (Tylenol,Tamol, Vermidon, vs.) antipiretiktir (ateşidüşürücü) ve ateşi düşürmede eşit derecede etkilidirler, fakat aspirin iltihabın giderilmesinde (bölgesel bir enfeksiyonda kızarıklık,şişkinlik, ısı artışı ve ağrı) ve ağrının azaltılmasında daha etkilidir.

Aspirin ve asetaminofen birlikte verildiklerinde istatiksel olarakdaha uzun süre ateşin düşmesini sağlarlar (yaklaşıkaltı saat). Dönüşümlü olarak verilmelerinin yararlı olup olmadığı konusu henüz netleşmemiştir. Aspirin etkili ve değerli olmasına karşın çeşitli yan etkilere sahiptir. Bağışıklıkla ilgili yanıtı azaltabilir, mide-barsak sisteminde iltihaba veya kanamaya yol açabilir, trombositfonksiyonunu bozabilir (her tür kanama riskindeartışa neden olur) ve duyarlı kişilerdeastım ataklarını ortaya çıkarabilir.

Suçiçeği ve grip gibi viral hastalıklar sırasında çocuklara aspirin verilmesiyle Reye sendromu oluşumu arasında bir bağıntı kurulduğu için böyle bir hastalığı olduğundan şüphelenilen bebek veya çocuklara aspirin verilmesi önerilmemektedir.

  • Su Çiçeği Çıkaran Çocuğa Aspirin Vermeyin
  • Çocuklarda Aspirin Tehlikesi
  • Aspirini Kimler Kullanmamalı?
  • Kızılay: “Aspirin Çocukları Zehirliyor”

Buna karşılık asetaminofen, nadiren karaciğer harabiyetine yol açsa da ve zaman zaman allerjik reaksiyonları tetiklese de göreceli olarak oldukça az yan etkiye sahiptir. Bu nedenle doktorlar ateşin düşürülmesi için çocuklara aspirin yerine daha çok asetaminofen önermektedirler.