Bebeği havaya fırlatıp yakalamak güvenli mi? Bebeklerle sert oyunlar oynamak zararlı mı? Bebeklerle nasıl oyun oynamalı? 8 aylık 8 aylık bebek


Benim kayın biraderim oğlumuzla sert oyunlar oynamaktan hoşlanıyor. Onu havaya atıp yakalıyor ve benzeri şeyler yapıyor. Çocuğun çok hoşuna gittiği muhakkak ama güvenli mi?

Güvenli değil. Çoğu zaman bebeğinizin vücudunun bir şeye hazır olup olmadığını anlamak için ona güvenıneniz yeterlidir. Mesela katı yiyeceklere başlamak, ayakta durmak bunların arasındadır ama bu tip sert oyunlarda bu geçerli değildir. Pek çok çocuk havaya atılıp tutulma duygusuna bayılır (bazıları bundan korksa da severler) ama bu tür yaklaşımlar, eğlenceli ya da sinirli bir şekilde yapılması fark etmez, iki yaşın altındaki çocuklar için aşırı derecede tehlikeli olabilir.

Bir bebeği havaya fırlatmak ya da sarsmakveya şiddetle zıplatmak (bir bebek taşıyıcısı içinde taşırken koşturmak gibi hareketler) sonucu çeşitli yaralanmalar meydana gelebilir. Bir tanesi boynun öne ve geriye ani ve şiddetli sarsılması şeklinde yaralanmadır (arkadan çarpılan bira rabadaki erişkine olduğu gibi).

Çocuğun başı vücuduna oranla daha ağır olduğu ve boyun kasları tam olarak gelişmediği için başa olan destek zayıftır. Bebek şiddetle sallandığında ileri geri gidip gelen kafa içerisindeki beyin kafatasına sürekli çarpar durur. Böyle bir yaralanma sonucunda beyinde şişme, kanama, basınç ve muhtemelen kalıcı sinirsel hasar oluşup zihinsel veya fiziksel özürle sonuçlanabilir.