Bebeklerde diş lekesi bebek dişlerinde renk değişikliği bebek dişlerinde leke bebeklerde diş sağlığı 7 aylık 7 aylık bebek 19 aylik bebekte dis lekeleri 7 aylık bebek neler yer


Kızımın iki dişi sanki gri bir renkle boyanmış gibi. Çürüyor olabilirler mi?

Büyük bir ihtimalle kızınızın incilerinin mat gri bir renk almasına yol açan şey çürüme değil demirdir. Sıvı preparatlar şeklinde vitamin ya da mineral takviyesi alan bazı bebeklerin dişlerinde renk değişikliği görülebilir. Bunun bebeğinizin dişlerine kesinlikle zararı yoktur ve sıvı vitaminleri bırakıp da çiğnenebilir olanlara başlayınca kaybolur.

Bu arada, vitamini verdikten hemen sonra bebeğinizin dişlerini fırçalar ve onları tül ya da benzeri seyrek dokunmuş bir kumaşla silerseniz boyanmayı en aza indirebilirsiniz.Eğer bebeğiniz sıvı vitamin almıyorsa, ve özellikle yatma zamanında biberonla bol miktarda hazır mama ya da meyve suyu içiyorsa,renk değişikliği, çürüme, travma ya da doğumsal bir diş minesindeki doğumsal bir bozukluğun belirtisi olabilir. Bunu olabildiğince çabuk doktorunuza ya da çocuklar konusunda uzman bir diş hekimine danışın.