Bebeklerde diş bakımı bebeklerde diş sağlığı bebeklerde süt dişi bakımı bebeklerde diş fırçalamak bebeğin dişlerini fırçalamak bebeklerde diş fırçası kullanımı 6 aylık 6 aylık bebek


Küçük kızım ilk dişini daha yeni çıkardı. Bir komşum hemen fırçalamaya başlamam gerektiğini söyledi ama bu bana çok saçma geliyor.

Çıkmadan önce çok acıya ve damakta ilk defa göründüklerinde heyecandan olan bu küçük inciler yok olmaya mahkumdurlar. Hepsinin kalıcı dişlerle değişmek üzere okul çağının başlarında ve ortalarında düşmeleri beklenebilir. Bu nedenle bunlara şu anda neden iyi bakım yapmaya gerek var, diye düşünebilirsiniz.

Birkaç neden sayılabilir, her şeyden önce bu dişler kalıcı dişler için yer tuttuğuna göre bunların kaybı ağız yapısında kalıcı değişikliklere neden olabilir. Bebeğiniz uzun yıllar bu öncül dişlere ısırmak ve çiğnemek için ihtiyaç duyacaktır; kötü dişler beslenmeyi bozabilir ve sağlıklı dişler çocuğun kendine güven duyması için önemli olan normal konuşma gelişimi ve görünüm için gereklidir. Bozuk dişlerinden ötürü düzgün konuşamayan,eksik veya çürümüş dişleri nedeniyle ağzını sürekli kapatmak zorunda hisseden çocuk kendini iyi hissetmez.

Sonuç olarak çocuğunuzun dişlerini erkenden fırçalamaya başlarsanız iyi ağız sağlığı alışkanlıkları geliştirmesi mümkün olabilecektir. İlk çıkan dişler temiz bir gazlı bez, yıkama bezi ile silinebilir veya su ile nemlendirilmiş çok yumuşak ve ufak (üç sıra kıl grubu içeren) yeni doğan diş fırçaları ile yemeklerden sonra ve yatarken fırçalanabilir. Diş doktorunuza veya eczacınıza uygun diş fırçaları hakkında danışın. Gazlı bez ilk azılar çıkana kadar daha kapsamlı bir iş başarmasına rağmen diş fırçası da bebeğe diş fırçalama alışkanlığını kazandıracağı için ikisi beraber kullanılmalıdır.