bebek aşıları

6 ay 1 haftalık bebek aşısı, ay ay bebek aşıları, 6 ay 1 haftalık bebeklerde aşı, 6 ay 1 haftalık bebek, 6 aylık bebek, 6 ay 1 hafta, 6 ay 1 haftalık bebek gelişimi, 6 aylık bebek gelişimi


  • DTacB-IPV-Hib/5’li Karma Aşı 3. doz
  • KPA 13/Pnomokök Aşısı 3. doz
  • Hepatit B 3. doz
  • Rotavirüs aşısı 3. Doz (Not: Rotatrix marka aşı yapıldıysa 3.Doz yoktur.)
6 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin altıncı ayına gelmesi anne ve babalar için oldukça heyecan verici bir durumdur. Bebek yarım yaşını tamamlamıştır. Bu heyecanı büyüdüğünü hissederek kendisi de yaşıyordur zaten. Bunu yeteneklerini geliştirmeye çalışarak ve yeni edindiği özellikler üzerine kurduğu oyunlarla yapar. Fiziksel olarak günden güne gelişmektedir. Kol kasları güçlendiğinden, kollarını kullanarak sırt üstü pozisyondan yüzükoyun pozisyona geçmeyi dener süreklli. Bu onun için çok eğlenceli bir oyun haline gelmiştir. Bunun dışında ayaklarını elleriyle tutma, kucağa alınmak için kollarını uzatma, eşyalara tutunma gibi becerileri de gelişir. Ayrıca sırtını bir yere dayadığında rahatlıkla oturabilir. Bebekler bu dönemde oturmaktan hoşlanırlar, ancak dengede durmaları güvenlikleri açısından çok önemlidir. Anne, babalar, oturan bebeğin güvende olduğuna mutlaka emin olmalıdırlar.

Emekleme için bebeğin desteksiz oturabilmesi, el ve dizleri üzerinde durabilmesi gerekir. Dizlerini bir öne bir arkaya hareket ettirmeye başladığında artık yer değiştirmek onun için kolay olacaktır. Bebekler 6-9. aylar arasında emeklemeye başlayabilirler.

Beklediniz ve bebeğiniz 9 aylık oldu ama halen emeklemiyor. “Acaba problem mi var?” diye düşünüyorsunuz. Unutmayalım ki emeklemek şart değildir. Emeklemeden yürüyen azımsanmayacak sayıda bebek vardır. Öyle ki yürüdükten sonra emekleyen bebeklerde olabiliyor.
Emeklemesini teşvik edebilirsiniz