SONY DSC

Bebekli evde böcek ilacı kullanımı böcek ilacı kullanımı evi ilaçlama bebeklerde zehirlenme bebekli ev ilaçlama bebekli evde ilaçlama


Evlerdeki haşaratlar hastalıkları taşır ve bulaştırırlar,görünüm olarak iticidirler ve özellikle kemiriciler ısırarak ağrılı ve tehlikeli yaralara yol açabilirler. Ancak evlerdeki böcek ilaçlarının çoğu özellikle bebeklerin ve emekleme dönemindeki çocukların ellerinde (ve ağızlarında) zararlı zehirlerdir. Hem evinizi haşaratın istila etmesini önlemek, hem de böcek ilaçlarının yarattığı riskleri en aza indirmek için şu tedbirleri alabilirsiniz:

Tıkama taktikleri. Pencerelerde tel örgüler kullanın ya da böceklerin ve solucanların girebileceği noktaları kapatın.Yapışkan böcek ya da fare tuzakları. Öldürücü kimyasal maddelerin kullanılmadığı bu tuzaklar yer böceklerinin kapalı kutulara (hamamböceği tuzakları), veya kapanlara (karınca tuzakları),sineklerin artık modası geçmiş olan sinek kağıtlarına ve farelerin de yapışkan dikdörtgenlere yapışarak yok edilmelerini sağlarlar. İnsan derisi de bu yüzeylere yapışabileceğinden (ayırmak genellikle can yakıcıdır) bu tuzaklar açıldıklarında çocukların erişemeyeceği yerlere konmalıdırlar ya da gece onlar yataklarında iken yerleştirilmeli ve sabah uyanmadan önce toplanmalıdırlar. Kemiricilerin ölüm süresini uzatmak gibi de bir dezavantajları vardır.

Kutu tuzaklar. Bu her zaman çok kolay olmamakla beraber, yufka yürekliler kemiricileri kutular içine hapsedip sonra da onları yerleşim alanlarından uzakta kırlarda ya da ormanlarda salmayı tercih edebilirler. Bu kemiriciler ısırabildiği için, tuzaklar çocukların erişebileceği yerlere konmamalı ya da onlar etrafta dolaşmıyorken kurulmalıdır.

Kimyasal böcek ilaçlannın dikkatli kullanımı.O çok övülen borik asit de dahil olmaküzere, böcek ilaçlarının neredeyse tamamı hem haşarat hem de insanlar için son derece zehirlidir.Eğer bunları tercih ederseniz asla bebeklerin ulaşabileceği yerlerde kullanmayın ya da saklamayın,veya yemek hazırlanan yüzeylere değdirmeyin.Daima en az zehirli olan maddeyi kullanın(bölgenizdeki EPA ya da sağlık departmanına danışın). Eğer bir sprey kullanıyorsanız, enazından bunu kullandığınız anda ve günün geri kalanında çocukları dışarıda tutun. Daha da iyisi,ilaçlamayı tatile çıkmadan, veya büyükanneyi ziyaret etmeden, ya da herhangi bir nedenle evden çıkmadan önce yapın. Döndüğünüzde evinizin ya da dairenizin havalanabilmesi için bütün pencereleri açın.