Çocuk ve Doktor

1 yaş çocuk kontrolü 1 yaş bebek doktor kontrolu 1 yaş aşıları hangi aşılar 12 aylık bebeğin doktor muayenesi 1 yaş doktor kontrolünde ne yapılır 12 aylık kontrolde nelere bakılır iyi bebek doktorları muayenede neye bakar


Her doktor ve pratisyen – hemşirenin sağlam çocuk kontrollerine farklı bir yaklaşımı vardır. Fiziksel muayenenin organizasyonu, kullanılacak tekniklerin seçimi, prosedürler her çocuk için değişebilir. BebekSayfasi.Com olarak annelerimize en çok merak ettikleri gelişim, sağlık, beslenme, zeka, oyun gibi başlıkları anne eli değimiş gibi anlatan AY AY BEBEK GELİŞİMİ sayfalarımıza göz atmalarını şiddetle tavsiye ederiz. Aşağıda listelenen başlıklar iyi bir hekimin genellikle 12 aylık (1 YAŞ) bir çocuğun muayenesinde kontrol ettiği şeylerdir:

 • Sizin, bebeğinizi ve ailenin evdeki durumuyla ilgili sorular, bebeğin uykusu, yemesi vegenel gelişimi ile ilgili sorular. Eğer çalışıyorsanız, çocuk bakımı ile ilgili sorular.
 • Bebeğin kilo, boy, baş çevresi ve gelişim eğrisinin saptanması.
 • Fizik muayene, daha önceden var olan problemlerin yeniden kontrolü. Şimdi bebek kalkabiliyor. Ayak ve bacakları ayakta (tutunarak veya tutunmadan) ve yürürken (yürüyebiliyorsa) kontrol edilecek.
 • Daha önceden yapılmadıysa, anemi kontrolü için hemoglobin ve hemotokrit incelemesi (parmak uçundan minik iğne ile alınır).
 • Büyümenin değerlendirilmesi. Doktor bebeği bir takım testlere tabi tutar. Bu sayede onun kendi başına oturup oturamadığına, tutunup kalkabilmesine, tutunarak yürümesine, hatta tutunmadan yürümesine, objelere ulaşıp yakalamasına, küçük ojeleri tutmasına, saklı veya yere düşmüş objelere bakmasına, ismi söylenince reaksiyon göstermesine, kendini biraz beslemesine, bardak kullanmasına, giyinmede koopere olmasına, anne-baba-güle, güle gibi bazı kelimeleri anlayıp söylemesine, el çırpma gibi bazı sosyal oyunları oynamasına bakacak. Bu gözlemleri ve sizin anlattıklarınız doğrultusunda bebeğin gidişatını değerlendirecek.
 • Bebeğin sağlığı uygunsa, daha önceden yapılmadıysa ve herhangi bir kontraendikasyon yok ise aşılar yapılacak. Önceden olmuş bir aşı reaksiyonu varsa bu işe başlanmadan mutlaka doktorunuza söyleyin. Eğer çocuğunuz tüberküloz hastası ile yakın temasta bulunmuş ve risk altında ise, Montoux tüberküloz testi yapılacak. Önceden yapılmış olabilir, veya KKK (kızamık kızamıkçık-kabakulak aşısı) ile birlikte olmuştur.
 • Önünüzdeki aydan neler bekleyeceğiniz konusunda bilgiler. Beslenme, uyku, gelişim ve diğer çocuk güvenliği konulan ile ilgili.
 • Flor, demir, D vitamini ve diğer desteklerile ilgili tavsiyeler. Eğer doktorunuz zaten cevaplamadıysa, şu soruları ona sorabilirsiniz:
  • Tüberküloz testi yapılırsa onu kim değerlendirecek. (İlk 24 saat kızarıklık normal sayılır,fakat 48 ya da 72 saat sonra kızarıklık ve şişlikpozitif sayılır.) Ne zaman çağrılmalı ya da gelmelisiniz?
  • Bebeğinize hangi yeni gıdalar verilebilir. Bebek bardakla süt alabilir mi? Ne zaman tamasüt, balık, et, yumurta sansı ve turunçgil meyveler yemeye başlayabilir? (zaten henüz verilmemiş ise)
  • Bebek biberondan içiyorsa, biberonu ne zaman kesmelisiniz, bebek meme emiyorsa, memeden ne zaman kesmelisiniz? Eğer varsa geçen ayla ilgili tasalarınızı anlatın.vDoktorun söylediklerini not alın (yoksa unutursunuz). Bebeğin bilgilerini bir sağlık dosyasına kaydedin (boyu, kilosu, baş çevresi, aşıları, test sonuçlan, hastalıkları, aldığı tedaviler vb.)