Bebeklerde ilk yardım bebeklerde nabız ölçme bebeklerde kalp akciğer canlandırması bebeklerde KPR


Önemli: KPR’de oksijenin kan tarafından emildiği yer olan akciğerlere gönderen suni solunum,oksijenlenmiş kanı hayati organlara ve bedenin geri kalan kısmına suni olarak pompalayan göğüs kompresyonları ile ardışık uygulanmalıdır.

1. Bebeğin yüzü yukarı bakarken, sert, düzgün bir yüzeyde devam edin. Bebeğiniz başı kalp seviyesinde olmalıdır.

2. Bir elinizi bebeğin alnına koyarak başını nötral pozisyonda tutun. Bebeğin omuzlarının altına küçük katlanmış bir havlu, bez ya da başka bir destek koyun. Birazcık kaldırmak, hava yolunu açık tutmak için de yardımcı olacaktır.Başının arkaya fazla düşmesine de sebep olmayın.

3. Serbest elinizin üç orta parmağını bebeğin göğsüne koyun. Bir meme başından diğerine uzanan yatay bir çizgi hayal edin, işaret parmağınızın ucunu bu çizgiyle göğüs kemiğinin(stemum, bebeğin kaburgaları arasında yukardan aşağı uzanan yassı kemik) kesiştiği noktanın hemen altına yerleştirin. Basınç uygulamanız gereken alan bu kesişimin bir parmak genişliği kadar altındadır.

4. İki ya da üç parmağınızı kullanarak sternumu 2-2.5 cm kadar dik olarak derine bastırın ( dirsekleriniz bükülmemelidir.) Her basıncın sonunda parmaklarınızı stemumdan kaldırmadan basıncı kesin ve normal duruma dönmesini sağlayın.Her seferinde eşit zaman ayırdığınız ve düzensiz aralıklı hareketlerden kaçınarak yumuşak bir basınç uygulama-gevşetme ritmi geliştirin.

5. Her beşinci sıkıştırmadan sonra parmaklarınız hala sternum üzerinde aynı pozisyondayken duraklayın ve 1-1 ½ saniyelik yavaş bir kurtarma nefesi verin. Göğüs kafesinin kalktığını görün(eğer kalkmıyorsa, parmaklarınızı stemumdan kaldırın, çeneyi yukarı kaldırıp tekrar nefes verin.) Dakikada 100 basınç uygulamayı hedefleyin ve her beş basıdan sonra bir kez kurtarma nefesi verin. Saniyeleri saydığınızdan daha hızlı bir şekilde sayın: bir, iki, üç, dört, beş, nefes.