Bebeğim üşüyor mu bebeğim terliyor mu bebeklerde vücut ısısı bebeğin ısısı bebeğin vücut ısısını dengelemek bebeğin vücut ısısını kontrol etmek 1 aylık 1 aylık bebek


Kazak ve şapka giydirmek için hava çok sıcak ama bebeğimi bezleyip üzerine tişört giy dirip sokağa çıkardığımda herkes onu çıplak bıraktığımı düşünüyor.

Dışarıdaki iyi niyetli yabancılar ( otobüsteki,mağazalardaki ve sokaklardaki) yeni annelerin(ikinci veya üçüncü kez bebek sahibi olsalar da) yanlış davrandıklannı düşünür. Ancak bunun bebeğinizle ilgilenme şeklinizi etkilemesine izin vermeyin.

Büyükanneler ve büyükanneye benzer görüşte olanlar ne düşünürlerse düşünsünler bebeğin iç ısısı iyi dengelendiği sürece(yaşamın ilk günlerinde) bebeği çok fazla giydirmenize gerek kalmaz. (Bebeği çok fazla giydirmek veya çok az giydirmek ısı düzenlemesini bozacaktır).Genelde bebek için kendi sıcaklık ölçünüzü esas alın (eğer herkes pişerken donan, ya da herkes donarken yanan biri değilseniz).

Ancak bebeğin ısınıp ısınmadığını kontrol etmek için bebeğin ellerini ölçü olarak almayın.Bebeklerin elleri ve ayakları vücudunun diğer yerlerinden daha soğuktur ve bunun nedeni dolaşım sisteminin yeterince olgunlaşmamış olmasıdır. Bebeğiniz hapşırdığında üşüdüğünü düşünmeyin;güneş ışığına tepki veriyor veya burnunu temizliyor olabilir. Bebeğiniz sıcaksa az giydirmemişsiniz demektir.

Yabancılara değil, bebeğinize kulak verin. Bebekler yaygara kopararak veya ağlayarak üşüdüklerini belli eder. Böyle bir mesaj alıyorsanız elinizin tersiyle bebeğinizin ensesini, kollarını ve giysilerin altında kalan bölgeleri kontrol edin. Bebeğiniz sıcaksa aç veya yorgun olduğu için ağlıyordur. Bebeğiniz soğuksa biraz daha giydirin. Küçük bir bebek aşırı derecede soğuksa hemen sıcak bir yere yerleştirin; üzerinde yeterli giysi olduğu halde vücudu onu ısıtacak kadar sıcaklık üretemiyor olabilir. Bu arada giysinizin altına sokarak onu ısıtın.