Bebeklerde deri renkleri bebeklerde farklı deri renkleri bebeğimin deri rengi değişiyor bebeklerde cilt rengi değişikliği 1 aylık bebeklerde cilt değişimi 1 aylık bebek 1 aylık bebeklerde değişim 1 aylık bebeklerde cilt


Bebeğim aniden iki renkli oldu. Alt tarafı kırmızı ve üst tarafı soluk renkte. Problem nedir?

Bebeğinizin renginin gözünüzün önünde değişmesinden daha korkutucu bir olay yoktur. Ancak bebeğin yarısının renk değiştirmesinde endişelenecek bir şey yoktur. Dolaşım sistemi daha olgunlaşmadığından kan bebeğinizin bir yarısında toplanır.

Renk değişikliği alt ve üst yandaysa bebeği baş aşağı (bir an için) çevirin, renk normale dönecektir.Bebeğinizin ellerinin ve ayaklarının maviye çaldığını fark edeceksiniz ve geri kalan yerleri bu arada pembedir. Bu da olgunlaşmamış dolaşım sisteminden kaynaklanır ve ilk haftanın sonunda geçer.

Bebeğimin altını değiştirirken bazen derisinin benek benek olduğunu görüyorum. Neden?

Bebeğin derisinin mor (bazen mavimsi, bazende kırmızımsı) beneklerle kaplanması anne babaların kafasında sorular oluşturur. Bebek üşüdüğünde veya ağladığında bu tip benekler görülür. Bu geçici değişiklikler de dolaşım sisteminin olgunlaşmamasından kaynaklanır ve çok ince derili bebeklerde kolayca fark edilir. Bu olayı sonraki aylarda gözlememeniz gerekir.

Bu arada benek gördüğünüzde bebeğin ensesinin veya vücudunun orta hattının soğuk olup olmadığına bakın. Üşümüşse daha fazla giydirin veya örtün. Üşümemişse endişelenmeyin, birkaç dakika sonra benekler ortadan kaybolur.