prematüre bebekKıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi (Near East University Hospital) Pediatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Dalkan prematüre bebeği; “37 gebelik haftasından önce, gelişimini tamamlamadan doğan bebekler” olarak tanımlıyor. Yıllar geçtikçe dünyada prematüre doğum sıklığının arttığını, bunun en sık nedeninin ise yardımcı üreme teknikleri ile gerçekleşen çoğul gebelikler olduğunu vurguladı.
Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Dalkan; ikiz veya üçüzlerin prematüre doğum riskinin 6 kat daha fazla olduğuna dikkat çekerken, 34-36 hafta arasında doğan bebeklerin “geç preterm” olarak tanımlandığını dile getirdi. “Bu bebeklerin kiloları ve görünümleri normal olsa da, doğum sonrası yaşadıkları sorunlar prematüre bebekler gibidir. Bu bebekler, ısılarını, kan şekerlerini normal sınırlarda tutmakta sorunlar yaşamaktadırlar ve ayrıca solunum sıkıntıları, zamanında doğan bebeklere göre daha sıktır. Bu nedenle deneyimli ekiplerce takip edilmeleri daha uygundur.”
Prematüre doğumun nedenleri

Anneye, bebeğe ve gebeliğe ait birçok faktörün prematüre doğuma neden olabilir. Anneye ait faktörleri şu şekilde sıralanabilir:
Preeklampsi (tansiyon yükselmesi, gebelik zehirlenmesi veya gebelik hipertansiyonu),
Annenin kronik hipertansiyonu,
Enfeksiyonlar,
Rahmin anormal kasılması, rahim ağzının açılması ve daha önceden prematüre doğum yapmış olmak.
Gebeliğe ait faktörler
Anormal yerleşimli plasenta,
Polihidramnioz (kese suyunun fazla olması),
Kesenin erken yırtılması
Yrd. Doç. Dr. Dalkan, son olarak ise bebeğe ait faktörlere dikkat çekerek, bunları “kese içi ortamın uygunsuzluğu ve çoğul gebelikler” olarak tanımladı.