İlk çocuk ile prematüre kardeş ilişkisi çocuğa prematüre kardeşini anlatmak ilk çocuk ile prematüre bebek arasında bağ kurmak


Üç yaşında bir kızımız var ve yeni doğan prematüre kardeşi hakkında ona ne söyleyeceğimizi bilemiyoruz.

Çocuklar, sizinki kadar küçük olsalar bile, çoğu zaman biz erişkinlerin düşündüğünden çok daha fazla şeyi anlayıp bunlarla baş edebiliyorlar. Yeni kardeşinin durumunu kızınızdan saklayarak onu korumaya çalışmanız, sadece kaygılanmasına ve kendini güvensiz hissetmesine yol açacaktır, özellikle siz ve babası aniden ve ona hiç bir açıklama yapmadan, evden uzun sürelerle uzakta kalmaya başladığınız zaman.

Bunun yerine, onu detaylı bir şekilde aydınlatın. Ona bebeğin, annenin karnından erken bir zamanda henüz yeterince büyümeden çıktığını ve eve gelecek kadar gelişinceye dek büyük bir hastanedeki özel beşikte kalması gerektiğini anlatın. Hastaneden onay almak kaydı ile büyük kızınızı öncelikle bir ziyarete götürün ve eğer her şey yolunda gider ve istekli görünürse düzenli olarak yanınıza alın.

Çocukların teller ve tüplerden korktukları kadar, bunlardan etkilenip hayranlık duymaları da mümkündür; özellikle anne babaları üzüntülü ve sinirli bir ton yerine, güvenli ve neşeli bir tonla olaya yaklaştıkları zaman. Bebeğe bir hediye getirmesini ve kuvöze yerleştirmesini sağlayın, böylelikle kendini kardeşine bakan ekibin bir parçası gibi hissedecektir. Eğer gönüllü olursa ve sağlık ekibi de izin verirse, öncelikle yıkanıp delikler arasından bebeğe dokunmasına izin verin. Tıpkı sizin gibi o da, şu aşamada iletişimi başlatırsa bebek eve geldiğinde kendini ona daha yakın hissedecektir.