Prematüre bebek prematüre doğum prematüre


Çoğu anne-baba adayı, bebeklerine, tam belirlenen tarihte, en fazla birkaç gün veya erken ya da gecikmeli olarak kavuşmayı beklerler. Ve aslında gerçekten de, birçok bebek kendileri için, anne rahminin dışındaki yaşama yönelik gerekli hazırlıkları tamamlayacak, anne babalar içinse bebekli bir yaşama hazırlanacak yeterli süreyi tanıyacak şekilde, belirlenen tarihe uygun olarak doğarlar.Ancak, Amerika Birleşik Devletleri’nde, yılda yaklaşık 300.000 kez olmak üzere, bu yaşamsal hazırlık dönemi, beklenmedik ve hatta kimi zaman tehlikeli bir şekilde kısa kesilmekte ve bebeğin prematüre ve/veya çok küçük doğmasıyla sonuçlanmaktadır.

Bu bebeklerin bir kısmı,düşük doğum tartısı sınırı olan 2500 gramdan sadece birkaç gram daha hafif doğarlar ve gösterdikleri hızlı gelişim sonucunda, normal doğum tartılı akranlarını yakalamayı başarırlar.Ancak rahim içi gelişimlerinin birçok haftasından mahrum kalmış olan diğerleri, kimi zaman avuç içine sığabilecek büyüklüklerde doğarlar ve rahim içinde göstermiş olmaları gereken büyüme gelişmeyi yakalayabilmeleri için, aylar süren yoğun tıbbi bakıma ihtiyaç duyarlar.

Doğumun, beklenenden çok erken olduğu durumlarda, birçok anne-baba da henüz hazır olmaktan çok uzaktır. Onlar için, doğum sonrası ilk günler, hatta bazen haftalar veya aylar, teşekkür ilanları yazmak, alt bezi değiştirmeyi öğrenmek ve evde bir bebeğin varlığına alışmaya çalışmak yerine, hastane dosyalarını okumak,nazogastrik tüp takmayı öğrenmek ve bebeğin henüz eve gelemediği gerçeğine alışmaya çalışmakla geçer.