Prematüre prematüre bebek prematüre bakımı prematüre ihtiyaçları prematüre sağlığı


Prematüre bebeğimizin henüz sadece bir kilonun biraz üstünde olası en iyi bakımı aldığından nasıl emin olabilirim?

Servis ve giderlerin tekrarını önlemek amacıyla ve yeterli özel tıbbi bakımın verildiğinden emin olmak için, bu ülkedeki hastane sistemi üç seviyede düzenlenmiştir. Küçük kamu hastaneleri birinci seviyeyi oluştururlar- burada, düşük riskli doğumlar ve normal yeni doğanlar da dahil olmak üzere her tip komplike olmamış vakaya hizmet verilirken, çok prematüre, düşük doğum ağırlıklı ya da hasta bebeklere bakım sağlayacak yenidoğan yoğun bakım servislerinden yoksundurlar.

İkinci seviyedeki hastaneler, bir ölçüde daha gelişmiş imkanlara sahiptirler, yüksek riskli doğumları da kapsamak üzere daha karmaşık vakaları üstlenebilmektedirler ve başları dertte olan birçok bebeğe gereken bakımı sağlayabilecek yenidoğan yoğun bakım üniteleri mevcuttur.

Üçüncü seviye, veya tersiyer hastaneler,en yüksek düzeyde eğitim görmüş uzmanların çalıştığı, en gelişmiş imkanları barındıran ve küçücük, hasta yenidoğanların bakımını üstlenebilecek sanat-eseri yenidoğan yoğun bakım ünitelerine (NICU’lar) sahip, temel tıp merkezleridir.

2250 gramın üzerindeki prematüreler de dahil olmak üzere sağlıklı bebeklerin durumu ,her üç düzeydeki hastanelerde de eşit şekilde iyi olmasına karşın çok küçük bebekler (yüksek riskli gruptakiler) için en iyi çözüm temel tıp merkezleri olmaktadır. Bebeğinizin böyle bir kurumda bakılmasını sağlayabilmek, olası en iyi bakımı almanın garantili bir yoludur. Eğer bebeğiniz üçüncü seviye hastanelerinden birinde değilse,transfer etme olasılıklarını çocuk doktoru,şimdiki yeni doğan yoğun bakım ünitesi elemanları ve transferi planladığınız tıp merkezindeki elemanlarla tartışın.