Oyun oyuncak bebek oyuncakları çocuk oyuncakları oyuncakların önemi oyunun önemi


Oyun, biz büyükler için eğlendirici ve boş zaman etkinliği olarak bir nitelik taşırken, çocuklar oyunu, hayatı öğrenmek için oynarlar. Oyun oynarken birtakım güçlüklerle karşılaşması ve onları yenerken çözüm yolları üretmesi çocuğu hayata hazırlar. Hayal gücünü en üst noktaya kadar kullanır. Toplumsallaşmak için gerekli olan birçok davranışı oyun sayesinde kazanır (evcilik, doktorculuk gibi grup oyunları sosyalleşme oyunlarıdır). Olumsuz birçok davranışı oyun sırasında dışa vurur ve bunlardan kurtulur.

Mesela kardeşini sevmeyen bir çocuk oyuncak bebeğine kardeş muamelesi yaparak bütün olumsuz davranışlarını onun üzerine boşaltır. Bu da onun kardeşiyle daha iyi bir ilişki kurmasını sağlar. Çocuk, oyun oynarken ağabeyinin çalıştığı matematik dersindeki kadar efor harcar. Ciddi bir uğraş içerisinde keşif yolunda adım adım ilerlerken, anne baba çocuğunun oyununa saygı duymayı öğrenmelidir. Oyun oynamaya dalmış bir çocuğunuza, oyununu hemen bırakıp yemek yemesi gerektiğini veya uyuması gerektiğini söylemeniz, çocuğunuzda kızgınlığa yol açabilir.

Oyunun bir devamı olarak yemek işlemine geçmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, arabalarıyla oynayan bir erkek çocuğunu yemek yemeye çağırmak için biraz önceden haber verip “Arabalarını bir benzin istasyonuna çek, benzinleri bitmiş yani karınları acıkmış. Onlara benzinci amca benzin doldururken sen de yemeğini ye. Moladan sonra yola çıkarsın.” diyebilirsiniz. Yine bebekleriyle oynayan kız çocuğunuz için “Bebeğinin karnı acıkmış, önce onunun mu karnını doyurmak istersin yoksa kendi karnını mı doyurmak istersin?” diyerek çocuğunuzu yumuşak bir geçişle yemeğe davet edebilirsiniz.