sorumsuz çocuk

buyuk cocuk mu ortanca cocuk mu daha zekidir


Ortanca çocuk kendinin en az sevildiğini hisseden çocuktur her zaman. Kendini büyük kardeşi kadar önemli hissedemez ve küçük kardeşi kadar da sevildiğini bilemez; sürekli kendini kanıtlama çabası içine girer.

Eğer büyük kardeşi ile yarışacak kadar güçlü ve zeki ise böyle bir yarışa girebilir ya da arkadaşları ile sürekli rekabet halinde olabilir. Ortanca çocuk, ilk çocukla aynı cinsiyette ise kendine bir yer edinme mücadelesi daha fazla olacaktır.

Ana-babanın birinci çocuklarına oranla daha tecrübeli oluşu onun için bir avantajdır. Kendisine ilk çocuktan daha ılımlı yaklaşıldığı için otorite ile bir problemi yoktur. İki kardeşin arasını idare eden arabulucu tiplerdir; insanlarla iletişimleri iyidir, politik olmayı bilirler.

Kimlik sorunu yaşadıkları için dış görünüşleri ile belirli bir kişilik yaratmaya çalışabilirler. Diğer kardeşlerden farklı olmak için kendilerini kanıtlama arayışındadırlar. Ortanca çocuklar genelde ilk çocukların tam zıttı olurlar:eğer ilk çocuk okulda başarılı ise , ortanca çocuk sporda başarılı olur. Yeterince önemsenmediklerini düşündükleri için dikkat çekmek amaçlı sinir krizleri geçirdikleri de görülür.

Ortanca çocuklarda ortak görülen özellikler
·esnek
·politik
·arabulucu
·cömert
·sosyal
·rakebetten hoşlanan

Ortanca çocuğun en büyük problemi değer verilmediği hissine kapılmaktır. Kimlik problemi yaşarlar: “En büyük kardeş en başarılımız, en küçük en sevilenimiz, peki ben neyim?”. Anne-babanın ona aile içinde en az diğer kardeşler kadar önemli bir yeri olduğunu hissetirmesi gerekir. Ona kendi düzeyine göre sorumluluklar verilmeli ve diğerleri kadar kişilikili olduğu vurgulanmalıdır.