kusma“Yenidoğan dönemi sonrası hemen hemen bütün bebeklerde kusma görülür ve çoğu bebekte kusma olayı düzenli olarak gerçekleşir. Bebeklerin beslenmeden hemen sonra yaklaşık 1 çorba kaşığı kadar kesilmiş süt kıvamında süt çıkarmaları normaldir. Bebek iyi kilo alıyorsa, eşlik eden başka bulgu yoksa (aşırı ağlama, ateş, huzursuzluk, ishal gibi) ve başka bir sağlık sorunu yoksa bu kusmalara müdahale etmek gerekmez.” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yardımcı Doç. Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu konu hakkında şu bilgileri verdi:

Kusmanın yaş gruplarına göre nedenleri çeşitlilik göstermektedir. Tek başına kusma çok nadir olarak ciddi bir soruna işaret eder. Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları (doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal alerjiler (süt alerjisi gibi) ve anatomik bozukluklar ilk sıralarda yer tutar.

Yeni doğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerindeki tıkanıklığa bağlı olabilir.