bebeklerde banyo korkusu

bebeklerde banyo korkusu bebeğin küvete girmemesi bebeğin banyo yapmak istememesi bebeklerde su korkusu bebeğin yıkanmak istememesi
17 aylık bebeklerde banyo korkusu bebek ne yer bebek boy kilo bebek ek gıda bebek oyunları bebek oyuncak bebek aşısı bebek ne yapar bebek kınası bebek çorba tarifleri bebek banyosu ay ay bebek banyosu 6 aylık bebeklerde banyo korkusu


Kızım banyo küvetinde banyo yapmaktan çok korkuyor ve şuursuzca çığlık atıyor, onu zorla küvetin içinde tutabiliyoruz.

Sayısız defalar banyo yapmış bir erişkine saçma görünse de bir bebeğin banyo korkusu oldukça gerçektir ve her defasında banyo küvetinden de devasa olarak ortaya çıkar. Ve bebeğinizi korkusunun kaynağı ile zorla yüzleştirrnek korkusunu yenmesini sağlamayacaktır. Amacınız yavaşça, sabırla ve anlayışla banyo hakkındaki hisleri tersine çevirmek, küvete gitmek için burayı daha tanıdık ve suyu da sıcak bir arkadaş yapmak olmalıdır.

Temizliğe uzanan iyi bilinen yollar.

Bebeğiniz banyo küvetinde banyo yapmayı tamamen isteyene kadar onu zorlamayın. Onu bebek küvetinde yıkamaya devam edin, eğer bundan da rahatsız oluyorsa veya artık sığmıyorsa bunun yerine sünger banyolarına devam edin.

Kuru bir deneyim sağlayın.

Ortama alışması için ve bu alanda eğlenebileceğini anlayabilmesi için eğer istekliyse su koymadan bazı oyuncaklar ile birlikte küvetin içine koyun (kaymasını önlemek için büyük bir havlu veya banyo taburesinin üzeri). Oda sıcaksa ve çıplak oynamaktan hoşlanan bir bebekse çıplak oynamasına izin verin. Diğer hallerde giyinik tutun. Herhangi bir banyo küveti durumunda olduğu gibi hiçbir zaman yanından ayrılmayın.

Örnek kullanın.

Bebeğinizi bir başkası tutarken yıkanabilir bir bebeğe veya yumuşak bir hayvan üzerinde yıkama işleminin her basamağını anlatarak örnek bir yıkama yapın. Bebeğiniz yeterince büyüdüğü zaman yıkanmaya yardım etmesine veya kuru küvette oturduğu yerde küçük bir leğende bebeğini yıkamasına izin verin.

Hoşa giden ıslak eğlenceler deneyin.

Oturabilen bebek için plastik bir leğeni (onun bebeklik küvetini veya bulaşık leğeni kullanabilirsiniz) ılık su, bebek şampuanının köpükleri ve oyuncaklarla doldurun. Bunu havlu serilmiş küvetin içine veya çocuğunuz küvete girmeyi reddediyorsa mutfağa veya banyoda yere koyun. Bebeğinizi giyinik veya çıplak olarak onun yanına koyun ve sürekli gözetiminiz altında keşfetmesine yardım edin. Henüz oturamayan bebeğinizin su ile oynayabilmesi için daha küçük bir kabı veya çanağı doldurun ve bunu mama sandalyesinin tablasına veya yürütücü arabasına koyun.

Arkadaş sistemi.

Bazı bebekler banyoya eğer arkadaşları varsa daha tahammüllüdürler. Bebeğinizle onun konforu için ayarlanan bir ısı da beraber banyo yapmayı deneyin. Beraber yapılan banyolara alıştığı zaman tek başına da deneyebilirsiniz.

Sabırlı olun.

Eninde sonunda bebeğiniz küvete tekrar girecektir. Fakat baskı yapılmadan, kendi hızında yapmasına izin verilirse daha hızlı yapacaktır.