çocuklarda sorumlulukKüçük çocuk ailenin en küçüğü olduğu için ailenin gözünde hep çocuk kalır. En çok şımartılan ve ilgi gösterilen küçük kardeş benmerkezci olma ve kendini diğer kardeşlerinin yanında yetersiz hissetme eğilimindedir.

Diğer kardeşlerle olan ilişkilerinden dolayı küçük kardeş daha sosyaldir. Kardeşlerinin kolaylıkla yapabildiği şeyleri yapamaması kendisini kardeşlerine göre zihinsel ve fiziksel olarak başarısız hisssetmesine yol açabilir. Bu duygular onu saldırgan veya kırgın yapabilir. Ebeveynler küçük çocuğa yapamayacağı sorumluluklar vermemeli ve onu büyük kardeşleri ile karşılaştırmamalı. Ayrıca küçük kardeşlerin bazı işleri yapmalarının sebebinin yaşından kaynaklandığını ona açıklamalıdırlar.

Küçük kardeşlerde bulunan bazı ortak özellikler:
·riski göze alır,
·sosyal faaliyetlerde sıkça bulunur,
·yaratıcıdır,
·fikir üretir,
·esprilidir.

Evde baskı altında olan küçük çocuk, ev dışında arkadaşlarına karşı baskılı olarak bu ezikliğini telafi etmeye çalışabilir. Baskı uzun süreli olduğu taktirde çocukta kalıcı bazı davranış bozukluklarına da sebep olabilir. Ailelerin büyük kardeşleri küçük kardeşlerine çok fazla baskı yapmamaları konusunda uyarması ve onların küçük kardeşi için ne kadar önemli olduklarını anlatması ileride doğacak problemleri engellemekte etkili olacaktır.