kadınlarda kısırlıkÖzellikle kadınlar için öyle yaşlar vardır ki, merdiven buralara dayandı mı, oturup şöyle bir düşünmekgerekir. Genelde 18, 21, 30 ve 35 yaşlarının, dikkat edilmesi gerekenlerin başında geldiği bilinir. Işte size 17, 24, 28 ve 34 yaşlarıyla ilgili bilmeniz gereken herşey…

17 Cinselliğini Keşfetmek

Yaşı otuz olanlar, kendileri 17 yaşındayken nasıl bir yaşam tarzları olduğunu hatırlamaya çalışsınlar.bir çoğunuz erkeklerle bire bir karşı cins olarak tanışmamış, en azından yeni yeni ve utangaç ilişkiler içine girmeye başlamışsınızdır. Alkol, uyuşturucu ve seks, sabaha karşı eve gelmeler pek sık görülen şeyler değildi o zaman. Oysa şimdi ilk gençliğini yaşayanlar, 14’lerine geldiler mi, yepyeni bir dünyanın kapılarını aralamaya başlıyorlar. 17’lerinde ise feleğin çemberinden geçmiş, anılarıyla bir kitabı doldurabilecek tipler oluveriyorlar. Bu nedenle 17 kritik bir yaş olarak görülüyor. 17 yaşındaki bir genç, sosyolojik anlamda çoktan reşit olmuş sayılıyor. Bu yaşa gelen gençlere bıyık altından gülecekleri şeyler öğtretmek anlamsız nasihatlar vermek yerine, daha önemli konulara değinmek gerekiyor; Doğum kontrolü, hastalıklardan korunma yöntemleri, uyuşturucudan uzak durma, illegal örgütlere üye olmama, ruh sağlığını bozmadan sağlıklı ilişkiler kurma gibi konular üzerinde durmak daha mantıklı görünüyor.

24 Kariyer, Kişilik ve Zaman Karmaşası

17 yaşındaki kızlar birer genç kadın gibi davranmaya başlıyorlar ama bu gerçekten de olgun bir birey oldukları anlamına gelmiyor. Gerçek anlamda olgunluk bu yaşlarda kendini gösteriyor. Artık arkadaş partilerinde, sızana kadar içip hiç tanımadığınız insanlarla geyik muhabbeti yapmak hiç de zevkli gelmemeye başlıyor. Daha özel bir şeyler arıyorsunuz. Güzel bir restoranda yenilen yemekle içilen bir kadeh şarap size daha cazip gelmeye başlıyor. Ayrıca eğitiminize ve kariyerinize biraz daha önem vermeye başlıyorsunuz. Yaşadığınız gün yerine, yaşayacağınız günlerin tohumlarını ekmek çabası sarıyor sizi.üniversiteyi bitirmiş bir genç olarak, ikilemlere düşüyorsunuz. Aklınızdaki bir çok fikirden hangisinin sizin için en iyi sonuçlar doğuracağını anlamak için harciyorsunuz tüm enerjinizi. Bir yandan kariyer yapmak için sabırsızlanırken, diğer yandan kendinizi daha da geliştirmeniz gerektiğini biliyor ve zamanınızın aslında ne kadar da az olduğunu farkediyorsunuz. Yabancı dil ve bilgisayar kursları, hobiler, karşı cins için ayrılan zaman, iş yerinizde harcamanız gereken saatler, arkadaşlarınız, bir yandan da büyüdüğünüzü fark eden ve sizinle olabildiğince vakit geçirmeye çalışan aileniz. Hala gençsiniz ve içiniz kıpır kıpır ama artık sorumluluk almaya başlamanın zamanı da geldi. Ayrıca önemli kararlar alırken başkalarına danışmaya da gurunuz el vermiyor. Artık tek başınıza bir bireysiniz ve bu çok hoşunuza gidiyor.