12 Haftalık Gebelik



Sizde olan değişimler
Aşerme, bulantı-kusma ve sabah yorgunluğu azalmaya başlar. Bu zamana kadar yaklaşık 1-1,5 kg almış olabilirsiniz. Uterusunuz artık pelvisten (pelvis uterusun ve diğer genital organların bulunduğu kemik çatınızdır), yukarı doğru hareket etmeye başlar. Böylece mesane üzerindeki baskı ortadan kalkar ve sık idrara çıkma şikayetleriniz hafifler. Ancak bu haftalarda kan hacminin artmasına bağlı olarak baş ağrısı şikayetlerinizde artış ortaya çıkabilir. Linea nigra denen karında koyu renkli çizgi belirmeye başlayabilir.

Bebeğinizde olan değişimler
Bebeğinizin baş-popo uzunluğu 6-7 cm, ağırlığı 10-14 gr’dır. Gelişiminin tamamına yakın bölümünü tamamlayan bebek, hızla büyümekte ve güçlenmektedir. Bebeğin yutmaya başladığı amniotik sıvı, bağırsaklar tarafından emilir ve idrar olarak böbreklerden süzülmeye başlar. Eller tamamen gelişmiştir. Dil tomurcuğu belirginleşmiş, ses telleri oluşmuştur. Yüz tam bir insan görünümünü alır. Bu haftada plasenta hormon üretmektedir. Bağırsaklar tamamen karın boşluğuna çekilmiştir.

İkili test genellikle bu hafta yapılır
11-14 hafta arasında yapılan Down Sendromu (mongolizm) tarama testi olan ikili test genellikle bu haftada yapılmaktadır. Down Sendromu toplumlarda en sık görülen doğuştan kromozom bozukluğu hastalığıdır. Anatomisi normal görüldüğünden ultrasonografi ile %35’inin tanısı yapılamamaktadır. Kesin tanısı amniosentez denen, ultrasonografi eşliğinde bebeğin içinde bulunduğu sıvıdan örnek alınarak ve bu sudaki hücreleri incelemekle konulabilir. Ancak bu yöntem anne adayının düşük yapma riskini de beraberinde barındırır. Bu durumu doktorunuzla detaylı görüşerek birlikte karar veriniz.