Cocuklarda_HiperaktiflikKüçük yaştaki çocukların beyin metabolizmasında bir takım sorunların ortaya çıkması nedeniyle hiperaktiviteyle karşılaşılır. Hiperaktif çocuklar konsantre olmakta zorlandıkları gibi hiç bir zaman oturmaz, sürekli hareket halinde olurlar. Hiperakitivite kız çocuklara oranla erkeklerde daha çok görülmektedir. Davranışları çoğu zaman sert ve hızlıdır. Hiperaktif çocukların uzun süre bir oyuncakla oynadıklarına pek rastlanmaz ve bir konu üzerinde çok fazla yoğunlaşamazlar. Bu nedenle sürekli farklı davranışlar sergiler ve farklı yerlerde bulunmak isterler. Bütün bunlarda onların çok fazla hata yapmalarına neden olmaktadır. Hiperaktif çocuklar arkadaşlık kurmaktada güçlük çekerler, onların sert oyunları diğer çocuklar tarafından uygun karşılanmaz, bu nedenle oyun gruplarında pek yer alamazlar.

Ebeveynlerin bir çoğu çocuklarının aşırı hareketli olmalarından şikayetçidir ve çocuklarının hiperaktif olup olmadıkları konusunda tereddüt ederler. Çocuklarda hiperaktiviteyi anlayabilmek için onları pek çok farklı mekanda gözlemlemek gerekir. Evdeki hareketlilik okulda ve diğer yerlerde de devam ediyorsa çocuğun hiperaktif olduğu kabul edilebilir.

Çocuklarda ortaya çıkan bu durumu bir çok ebeveyn aşırı yaramazlılık olarak değerlendirerek çocuğa yanlış davranışlarda bulunabilir. Hiperaktif çocukların diğer çocuklara oranla ebeveynleri tarafından daha çok şiddete maruz kaldıkları ise bilinmektedir. Hiperaktif olduğu şüphe edilen çocuğun uzman bir doktor tarafından zamanında kontrol edilmesi gereklidir. Hiperaktif bir şekilde çocukluk dönemi geçirenlerin bir kısmı ilerki yaşamlarında da aynı davranışları sergilemekte, diğer bir kısmıda ciddi davranış bozuklukları göstermektedir. Çocuğunuzun hiperaktif olduğundan şüpheleniyorsanız vakit geçirmeden uzman bir doktordan yardım almanız gerekmektedir. Bu şekilde çocuk, yaşamı boyunca sağlıklı bir hayat geçirebilecektir.