üst solunum yolu hastalığıEylül ayının yaklaşması ile birlikte bulaşıcı hastalıklara karşı alınması gereken önlemler tekrar gündeme gelmeye başladı. Ne de olsa okul dönemi ve mevsim geçisi nedeniyle enfeksiyon hastalıları daha fazla yaygın ve sık görülüyor. Temel ve basit önlemlerle hastalık mevsimlerini en az hasarla atlatmanız mümkün…Rinoest Kulak Burun Boğaz Estetik Merkezi’nden Op. Dr. Coşkun Şanverdi anlatıyor…

Okulların kapanmasının ardından yaz aylarında çocuklarda görülen solunum yolu hastalıklarında genelde azalma görülür. Sonbaharla birlikte hava değişiminin yaşandığı şu günlerde, okulların da açılmasıyla birlikte çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık rastlanılmaktadır. Dr. Coşkun Şanverdi’ye göre, okul, kalabalık iş yerleri ile toplu taşıma araçları, alışveriş merkezi ve cafe gibi kapalı ve kalabalık ortamlar bu tür hastalıkların daha kolay bulaşması için ortam oluşturuyor.
Okul döneminde bu hastalıklara dikkat!

Çocukluk çağında en yaygın görülen hastalıkların başında soğuk algınlığının geldiğini belirten Dr. Coşkun Şanverdi, “Yetişkinler yılda ortalama 3- 4 kere soğuk algınlığı geçirirken, çocuklar 9- 10 kez soğuk algınlığına yakalanıyorlar” dedi.

Çocukluk çağının sık görülen hastalıklarından birinin de bademcik ve geniz eti hastalıkları olduğunu belirten Şanverdi, “Kreş ve okul çağı ile birlikte çocuklar daha fazla mikroorganizmaya maruz kalmakta ve bu dönemlerde hastalık sıklığı artmaktadır. Çocuklarda oluşan boğaz ağrısı ve ateş, görülen en yaygın boğaz enfeksiyonu belirtisidir. Bu enfeksiyon diğer hastalıklara oranla en çok okul çağındaki çocuklarda görülür. Çocuk boğaz ağrısı ile birlikte yutkunma zorluğu da yaşar. Çocukta yüksek derecede ateş görülürken boğazının arka bademcik kısmı şiş ve kızarmış görülebilir. Bir hekime gözükmeden kulaktan duyma tedavilere başvurulmamalıdır. Aksi takdirde çok ciddi sonuçlar doğurabilir.” şeklinde açıkladı.