Hadi ama spor yapalımÇocukluk döneminde başlanan spor, sağlıklı büyüme ve zinde bir vücut açısından büyük önem taşıyor. Spor, bu faydalarının yanı sıra çocuğun disiplinli bir yaşam tarzına ve iyi bir çevreye sahip olmasına da yardımcı oluyor. Anne babalar, çocuklarının küçük yaştan itibaren spora başlamasını istiyor. İşte bu noktada çocuğun kaç yaşında, hangi spora ve nasıl yönlenmesi gerektiği sorusu gündeme geliyor. Fizik Tedavi Uzmanı ve Spor Hekimi Doç. Dr. Tolga Aydoğ, çocukları spora başlayacak ailelere özel önerilerde bulunuyor.

Sadece seyreden değil, oynayan nesiller yetiştirmek gerekiyor!
Spor, çocukların fiziksel, mental ve ruhsal gelişimini destekleyen çok önemli bir araç. Aynı zamanda spor sayesinde çocukların özgüvenleri artıyor ve yeni arkadaş çevreleri ediniyorlar. Modern yaşam koşullarının bir getirisi olarak yeni nesiller çok fazla hareket etmeden yaşıyor. Hareketsiz yaşama bağlı olarak da kilo artışının neden olduğu hastalıklar her geçen gün giderek artıyor. Bu nedenle ailelerin çocuklarına çok küçük yaşlarda spor alışkanlığı kazandırmaları, sadece spor müsabakalarını seyreden değil, bizzat oynayan nesiller yetiştirmeleri gerekiyor.

Çocuğa en uygun spor en sevdiği spordur!

Çocuğa uygun spor seçiminde en önemli nokta; ilgi duyduğu ve eğlendiği alanın seçilmesinden geçiyor. Seçilen kulüp eğer doğru ise, ilk etapta, hangi spor olduğunun çok büyük bir önemi bulunmuyor. Çünkü çoğu sporda temel hareketler birbirine çok benziyor. Çocuklar keyif aldıkları sporu yaptıktan sonra zaman içerisinde istedikleri başka bir spor dalına da rahatça yönlenebiliyor.
Hangi spora kaç yaşında başlanmalı?