Bebeğiniz dünyaya geldi. Beslenmesi, büyümesi derken ne zaman konuşacak ne zaman yürüyecek soruları aklınızı meşgul etmeye başladı. O da ne? Emeklemeye başladı ardından tay tay tay dönemi. Ve gelsin yürüteç kullanma vakti! Yürüme sürecine destek olacağını ve bebeğinize yürümeyi öğreteceğini düşündüğünüz yürüteçleri aslında uzmanlar sakıncalı, tehlikeli buluyorlar. Hatta mümkünse kullanılmaması gerektiğini vurguluyorlar. Bize sorarsanız da kullanmayın! Yürüteçlerin belli başlı zararlarını bu yazımızda sizlerle paylaşmak istedik.

1. Bebekler henüz yürümeye hazır olmadığı bir dönemde yürütece oturtulduğu zaman, motor kontrolleri tam gelişmediği için denge problemi yaşayarak çeşitli kazalar geçiriyorlar.

2. Yürüteçler bebeklerin bacak boyuna yüksek geldiği için tam basma gerçekleşmiyor ve içe basma gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

3. Yerde sürünmek, emeklemek, gerektiğinde destek almak için kollarını kullanmak, gözlerini kullanmak, etrafını dokunarak hissederek keşfetmek gibi bebeklerin gelişimleri için çok değerli olan her süreç adım adım gerçekleşmeli. Bu aşamalardan geçmeden yürütece konulan bebekler bu süreci yaşamadan direk yürüme evresine geçiyorlar. Yani emeklemeden koşuyorlar.

4. Düşündüğünüzün aksine yürüteçle ilgili yapılan araştırmalar bebeğin yürüme sürecini olumlu etkilemediğini aksi gibi yürümeyi 1-2 hafta geciktirdiğini ortaya koyuyor.

5. Uzmanlar yürüteç kazasıyla hastaneye başvuran ailelerin fazla olduğunu belirtiyor. Kafa bölgesinde yaralanmalar, kemiklerin kırılması hatta evlerden ırak ölümle sonuçlanan kazalar…

6. Yürüteçle hareket eden bebek kendinden yüksekte duran masaya uzanıp örtüyü çekerek, masanın üstünde duran sıcak çayı, yemeği kendi üstüne devirebiliyor. Bu da evlerden ırak bir kaza!