ev içi güvenlikŞüphesiz evinizi güzelleştirmek ve daha rahat bir yer haline getirmek için elinizden geleni yapmışsınızdır. Keyfinize göre dekore etmişsinizdir.

Tamam, eviniz son derece güzel olabilir, fakat çocuklarınız için ne kadar güvenli? Arabanız, mahallenin, kapılarının üzeri alev desenleriyle süslenmiş, iç tasarımı değiştirilmiş en havalı arabası olabilir; fakat çocuklarınız için güvenli mi? Çocuklarınızı dışarı çıkarmaya ve her türlü güvenlik önlemlerini almaya hazır mısınız? Güvenlik çok önemlidir, özellikle de etrafta dolaşan minik yavrularınız varsa.

Çocuklarınızı Tanımak

Bazı hususların her çocuk için geçerli olduğunu düşünürsünüz. Mesela bebekler buldukları her şeyi ağızlarına götürür; çöp, tornavida, demir para ya da herhangi bir şey olması onlar için önemli değildir. Eğer merdivenleriniz varsa ya yukarı çıkmak ya da aşağı inmek isterler. Çekmeceniz varsa açmak ve içinde ne varsa boşaltmak isterler. Yetişkinlerin tatile çıkmayı ve para kazanmayı düşünmelerini gibi çocuklar da bunları düşünmeyi severler.

Elbette her çocuk aynı şeyi yapmak istemez. Bazı çocuklar tırmanmayı sever, bazıları sevmez. Bazı çocuklar fırlatmayı sever, bazıları sevmez.

Çocuklarınızı ne kadar iyi tanırsanız karşılaşabileceğiniz muhtemel soruları da o kadar iyi bilebilir ve bu sorunlarla karşılaşmamak için tedbir alabilirsiniz. Mesela çocuğunuz tırmanmayı seviyorsa sandalyelerin oturak kısımlarının masanın içinde olduğunu, merdivenlerin kapatıldığını ve çekmecelerin her zaman kapalı tutulduğunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca açık pencerelerin yanına mobilya koymamalısınız.

Büyük kardeşler küçük kardeşlerin geçebilmeleri için kapıları açık bırakıyor mu? Lego parçalarını ve süper kahraman oyuncaklarını ortada bırakıp kardeşlerinin binlerce minik parçadan oluşan oyuncakları aperitif niyetine yemelerini mi istiyorlar? Büyük kardeşler, küçük kardeşlerinin güvenliği için son derece dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarılmalıdır.