tehlikenin eşiğinde bebekBebeğin odası
Bebek odalarında kullanılan ürünlerin hangi malzemelerden yapıldığı önemlidir. Sert metal malzemelerden tasarlanmış mobilyalar bebeğiniz için uygun seçimler değildir. Doğal tahtadan yapılmış mobilyalar hem bebeğinizin odasına şıklık katar hem de daha az risk oluşturur.

Bebek karyolasında yükseklik ayarı annenin kullanım kolaylığına ve bebeğin güvenli yatışına uygun olmalıdır. 7. aydan sonra bebeğin hareketlerinin artacağı ve kendi başına yataktan kalkmaya çalışacağı düşünüldüğünde yatak kenarı yüksekliklerinin bebeğin sarkarak düşmesine neden olmayacak yeterlilikte olması gerekmektedir.

Karyola korkuluk parçaları arasındaki mesafenin 6 cm’den fazla olmaması gerekiyor. Böylece
bebeğin kolunun, bacağının ya da kafasının buralara takılıp, sıkışması engellenmelidir.
Karyoladaki vidalama sistemi, malzemenin içine gömülebilir biçimde olmalı, kolaylıkla yerinden çıkmamalıdır. Dışarıda kalan vida, çivi gibi parçalar küçük çocuklar için tehlikelidir.
Yatakta kullanılan çarşaf lastikli olursa, kayarak çocuğa dolanması engellenmiş olur. Ayrıca çarşafın altına yumuşak olsun diye konulan extra malzemelerin kalınlığının 1-2 cm.den daha fazla olmaması gerekir. Yükseltilen yatak bebek için tehlike yaratabilir.

Bebek yatağında bir diğer dikkat edilmesi gereken güvenlik noktası, yatağın üstündeki yastıklar ve oyuncaklardır. 7-8. aydan sonra ayağa kalkmaya başlayan bebeğiniz için bunlar yükseltici görevi görür.
Bebeğin odasında kabloları açıkta elektirikli ve elektronik alet bulundurmamakta fayda var. Elektromanyetik dalgaların insanlar, özellikle çocukların sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin sıklıkla belirtildiği bugünlerde daha özenli olmak gerekiyor.