ecza dolabıÇocuğunuzun hastalandığı zaman ecza dolabına koştuğunuzda boş raflar görmek istemezsiniz, değil mi? Her şeye karşı hazırlıklı olmalısınız. Çocuğunuz soğuk algınlığına ya da gribe yakalandığında hazırlık olmalısınız. Mutlaka düzgün bir liste yapın ve için eczaneye giderken listenizi yanınıza alın.

· Termometre

Birçok termometre olmasına rağmen koltuk altına veya kulak arkasına konulan termometreler kullanımı en kolay ve benim de tercih ettiğim termometrelerdir.

· Burun Enjektörü

Burun enjektörü bebeğinizin burnunda biriken mukusu mutlaka alabilmek ve burun deliklerini temizleyip rahat nefes alabilmesin sağlamak için kullanılır. En iyi enjektörler bebeğin doğumundan sonra hastaneden verilen enjektörlerdir. Eczanelerde ve marketler satılan enjektörler o kadar kaliteli değildir.

Burun enjektörünü doğru kullanabilmek için ucunu burun deliklerinden birine sokup diğer burun deliğini de parmağınızla kapatmanız gerekir. Aynen burnunuzu temizlerken burun deliklerinizi sırayla kapatmanız gibi. Böylece mukus daha kolay çıkar. Mikropları yok etmek için her kullanımdan sonra burun enjektörünü ılık ve sabunlu sular yıkayın.

· Göz Damlalığı

Çocuklar grip oldukları zamsan genlikle göz enfeksiyonu da geçirirler. Yüzlerini ovarlar ve mikropları her yere yayarlar, tabii gözlerine de. Göz damlalığı enfeksiyonu önlemek için çocuğunuzun gözüne az miktarda tuz kalıtmış suyu damlatırken oldukça faydalıdır.

· İlaç Ölçeği

İlaçlarınızı almadan önce miktarını ölçmeniz gerekebilir. Eczanelerde genelde göz damlalığına benzeyen ölçekler satılır. Her kullanımdan sonra ölçeği temizlemeyi unutmayın.