“Yapılan araştırmalar, çocuk oto koltuğunun doğru kullanılmasıyla çocuk ölümlerinin yüzde 75 oranında azaldığını göstermektedir”

“Gözümden sakınırım”, “Ona gelecek bana gelsin” diyerek bebeğinize bir şey olmasından endişe etmek yerine, kısa ya da uzun her yolculukta can güvenliğinin sağlanması için araba koltuğu kullanılması gerekiyor.
Yapılan araştırmalar, arabada oto koltuğunun doğru kullanılmasıyla kazalarda çocuk ölümlerinin yüzde 75 oranında azaldığını gösteriyor.

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Uzmanı Dr. Nilay Hakan, bebeklerin mutlaka araba içinde güvenliklerinin sağlanması gerektiğini söyledi.
Savunmasız olan bebeklerin olası bir trafik kazasında güvenliği sağlanmadığında ciddi hasar alabileceğini, hatta ölümcül sonuçlarla karşılaşılabileceğini belirten Hakan, son yıllarda gelişmiş ülkelerde trafik kazalarının sayısı azaldığını, gelişmekte olan ülkelerde ise trafik kaza sayısı ve trafik kazalarından olan yaralanma ve ölümlerin arttığını ifade etti.

Hakan, şunları kaydetti:”Dünya Sağlık Örgütüne göre, çocukların maruz kaldığı trafik kazaları endüstrileşmiş dünyadaki en ciddi sağlık problemdir. 0-14 yaş grubu içerisindeki ölüm nedenlerini yüzde 25-50 oranında kazalar oluşturmaktadır ve bunların yaklaşık yarısı trafik kazalarından kaynaklanmaktadır.”

En ucuz oto koltuğu yükseltici için tıklayınız. 

“Kazaların çoğu kısa mesafedeki şehir içi yolculuklarda oluyor”
Araç kazalarındaki travmaların, bebek ölümlerinin önemli nedenlerinden biri olduğunu vurgulayan Hakan, kazaların çoğunun kısa mesafede şehir içi yolculuklarda olduğunu söyledi.

Hakan, şöyle konuştu:”Çok düşük hızlarda bile, araba koltuğuna bağlanmamış bebek öne fırlayarak hayatını kaybedebilir. Ayrıca emniyet kemeri takılmamış yolcular, diğer yolcular için de tehlike yaratır. Doğru takılmış çocuk oto koltukları, kazalarda ölümleri ve yaralanmaları önemli ölçüde azaltabilir. Bu nedenle, ne kadar kısa olursa olsun her yolculukta çocuk için uygun bir oto koltuğu kullanılmalıdır.”