Bebeklerde kesiklerde ilk yardım bebeklerde kanamalarda ilk yardım bebeklerde kesikler ve kanamalar bebeklerde kesik izleri


Kesik küçük ve yüzeysel bile olsa ilk anlarda kanama olur. Bu durumda yaranın etrafı kirli ise hemen temiz musluk suyu ile yıkayıp kuruladıktan sonra povidon iyot sürün.

Kesik yaraya merhem sürmek doğru değildir. Merhem içindeki yağlı maddeler yara yanaklarının birbirine değmesini engelleyerek iyileşmeye engel olurlar. Kanamayı durdurmak için temiz bir gazlı bez ile yara üzerine bastırın. Genellikle 5-15 dakika içinde kanama durur.

Daha sonra kanama dursa da durmasa da tedaviyi tamamlamak için bir sağlık kuruluşuna gidip muayene olmanız gerekir. Büyük kesiklerde yukarıda anlatılan uygulamaları yaptıktan sonra bezle kompres yapmaya ilave olarak yaralanan kol, bacak gibi organları yukarıya kaldırarak o bölgeye gelen kanın basıncını azaltıp kanamayı yavaşlatabilirsiniz.

Açılan yara büyük ise, kanamayı engellemek için ele geçen bir bez parçasıyla veya kemer, kravat gibi bir eşya ile kol ve bacakları yaranın 4-5 cm üst kısmından sıkıca bağlayın. Yeteri kadar sıkı bağlanamazsa, bezin altına bir çubuk sokup döndürerek daha etkili bir bağlama yapabilirsiniz. Bağlanan yerin altında kalan kısmın kansız kalarak gangrene dönüşmemesi için her 15 dakikada bir bandajı açarak 2 dakika kadar gevşetip sonra tekrar bağlayın.

Kanama nedeniyle baygınlık geçiren kişiyi oturtmaya çalışmak doğru değildir. Bu durumda hastayı yere yatırıp bacaklarını yukarıya kaldırarak beyine yeterli kan gitmesi sağlanmalıdır. Kanayan bölgeye halk arasında yapıldığı gibi tütün, kül, toprak gibi maddeleri dökmek sakıncalıdır.