Bebek güvenliği bebeğin güvenliği bebek güvenliğini sağlamak


Portatif bebek parkları hareketlenmiş bebeğinizi içine koyup odadan çıkabildiğiniz birkaç dakika için iyidir. Ancak burada uzun süre kalmak bebek için bir kabustur. Oyuncaklarla dolu olsa bile bu mekan bir şeyler öğrenebilmesine izin vermeyecek derecede monoton ve kısıtlayıcıdır. Ayrıca bebek parkları tehlikeli bir söylentiyi de pekiştirir: Onları parka koyup kendi başlarına bırakmak sakıncalı değildir. Gerçek yaşamda bebeği sıkılma ya da kendine zarar verme riskini göze almadan birkaç saniyeden uzun süre yalnız bırakmak olanaksızdır. Güvenlik ve uyarım açısından hiçbir şey bir erişkinin ilgisinin yerine geçemez: Bebeğinizin gün boyu en azından göz ucuyla bakarak dikkatinizi vermenize ihtiyacı vardır. Bebeğinizi dikkatle izlediğinizde bile müdahale etmenize fırsat olmadan bir saniye içinde başını vurabilir, üzerindeki bir lambayı devirebilir, bir bıçak ya da sıcak bir içeceği kapabilir.

Bebeğiniz emeklemeye başladığında bazı önlemler almak gerekecektir. Evdeki her odayı emekleyerek gezin ve bebeğin boyu seviyesinde hangi tehlikeler olduğunu araştırın. Bebeğinizin başında biri olmadan ortalıkta dolaşmasına izin verecek kadar güvenli bir ev oluştlırmak çok zor ve aynı zamanda bebek için çok sıkıcıdır. Ancak tüm dikkatinizle gözlediğiniz sırada bile bebeğinizin anlık tehlikelerle karşılaşmayacağını garanti edemezsiniz.

En büyük tehlikeler elektrik prizleri ve duylar, sarkan kablolar, devrilebilir mobilyalar ve ansızın önüne çıkan merdivenler ve sahanlıklardır. Sehpa ve benzeri eşyaların keskin kenarlarını kaplamak çabaya değer bir önlemdir, çünkü bebeğiniz keşfe çıktığı sırada bunlara başını çarpması neredeyse kaçınılmazdır. Cam eşyalar ve bunların yanı sıra boğulma tehlikesi oluşturan küçük, yuvarlak, sert cisimler erişemeyeceği yerlerde olmalıdır.