Araçlarda hayati öneme sahip olan çocuk koltuklarının, kullanılmadığı durumda kaza halinde ölüm oranının yüzde 50’ye kadar çıkabildiği belirtildi.

Araçlarda çocuk koltuğu kullanılmadığı durumlarda, kazalardaki ölüm oranı yüzde 50’ye kadar çıkabiliyor. Bu yöndeki olumsuzlukların önüne geçmek isteyen trafik polisleri, Yozgat’ta yaptığı denetimlerde sürücülere çocuk koltuğu ve emniyet kemeri kullanımının önemini anlattı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yozgat Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü
Remzi Güney, ”Çocukların kilosu 10 kilogramın altında ise bunların mutlaka araç koltuklarını yerleştirirken çocukların sırt tarafları şoförden tarafa yüzleri arka cama bakacak şekilde koltuğu yerleştirmeleri, eğer 10 kilonun üzerinde ise hareketli ve destekli koltuklar dediğimiz arka koltuğa oturtulan yönü şoför tarafına olan koltukların kullanılmasını biz sürücülerimize tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

2016 yılı itibari ile çocuk koltuğu bulundurmamanın cezasının 92 TL olduğunu belirten Güney, “Çocuk koltuğu ceza yememek için değil, çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği için takmamız gereken bir aparat” ifadelerini kullandı.