bebek oto koltugu alırkenGünümüzde, ulaşımı arabayla sağlamak birçok insanın tercihidir. Ancak çocuklu ailelerin, çocukları ile birlikte arabaya bineceklerse, güvenliklerini sağlamak için dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Alınması gereken araçlardan oturuş şekline, çocuğun arabada bulunması gereken yere kadar titizlik gerektiren bir durumdur.

Doğumdan on ikinci aya kadar ya da bebek dokuz kiloya gelene kadar, normalinden daha dikkatli olmak gerekir. Otomobilin arka koltuğuna veya hava yastığı bulunmaması koşulu ile ön koltuğuna; yetişkin emniyet kemeriyle sıkıcıa takılan özel bebek koltuğunda bebeğin, yüzü arkaya dönük durumda oturması sağlanmalıdır. Bebeğin, koltuğa bağlanması unutulmamalıdır.

Bu özel bebek koltuklarının Avrupa standartlarına uygun olması gerekir. Bebek koltuğunun güvenlik açısından uygun olup olmadığına karar verirken yaşından çok kilosu önemsenmelidir. Yetkili satıcılar, bu konu hakkında bilgili olması gerektiğinden, onlardan yardım istemek en doğrusu olur.

İkinci evre ise; çocuk, on bir yaşına gelene kadar dikkat edilmesi gereken dönemdir. En güvenlisi, özel bağlantı düzeneğiyle otomobolin arka koltuğuna yerleştirilen ve çocuğun gidiş yönüne bakmasını sağlayan özel bir koltuğun temin edilmesidir. Çocuk, koltuğa kayışlarla bağlanmalıdır. Bazen, arka koltuğa emniyet kemeri ile bağlanabilir. Yaşı daha büyük olan çocuklar, yani kilosu daha fazla olanlar için, özel yükseltici koltuk ya da minder takılması uygun olacaktır. Emniyet kemeri bu yaştaki çocuğu yeteri kadar sarmayabilir ve bu da güvenli olmaz. Ayrıca, arka koltukta oturtulması, çocuklar için en güvenilir yoldur.