bebeği havaya atmak

bebeği havaya atmak bebeği havaya atıp tutmak bebeği sarsarak sevmek bebeği severken hırpalamak bebek nasıl sevilir havaya atıp tutmak bebeğe zarar verirmi hırpalayarak sevmek bebeklere zararlı mı yükseğe kaldırmak


Eşim on iki haftalık oğlumuzu havaya atıp tutmaya bayılıyor ve bu, bebeğin de hoşuna gidiyor. Ama bebeği çok fazla sarsmanın bebeğe hasar vereceğini düşünüyorum.

Havadayken bebeğinizin yüzünde beliren mutlu ifadeyi gördükten sonra bunun bir trajediye dönüşebileceğine inanmak oldukça güçtür. Ancak gerçekten de bir trajedi oluşabilir. Bu tür bir şakalaşma sırasında görülecek iki tür hasar vardır. Birincisi, retinanın yırtılması ve körlüğe dek varabilen ciddi görme problemi oluşması; ikincisi de ölüme dek varabilen beyin sarsıntısıdır. Bu hasarlar genelde bebek kızgınlıkla sarsıldığında oluşursa da şakalaşırken de olabilir. Bebeğ isarsıcı hareketlerden kaçının ve ayrıca bebeği taşıyıcıyla taşırken fazla zıplatmamaya çalışın. Bu bebeğinizi tüm eğlencelerden mahrum edeceğiniz anlamına gelmez. Sıkıca tutarak bebeğinizi havada “uçurabilirsiniz”, diğer zararsız fiziksel oyunları oynayabilirsiniz. Bundan sonra havada zıplatmayı engelleyeceğiniz için geçmişteki bu tür oyunları düşünerek artık kuruntu yapmayın. Bir zarar olmuş olsaydı şimdiye kadar fark ederdiniz.