1 aylık bebek

1 aylık, 1 aylık bebek, 1 aylık bebeğin güvenliğini sağlamak


Bebekler göründüklerinden daha sağlamdırlar.Onları kucağınıza aldığınız zaman kınlmazlar, başlarınıdesteklerneyi unutursanız başlan yerindençıkmaz ve çoğu düşmeleri yarasız beresiz sonuçlanır.Ama kazalam açıktırlar. Başiarım belaya sakamayacakgibi göriinen çok küçük bebekler bile birşeye uzanmaya çalışırken başlarını derde sokabilir.Bebeğinizi kazalardan korumak için her zamanşunlara dikkat ediniz:

 • Bebeğinizi arabayla gezdirirken mutlaka emniyetliaraba koltuğu kullanın. Hem kendiniz emniyetkemeri takın, hem de sürücüye taktınn, sürücüemniyette değilse kimse değildir. içki içtiktensonra araba kullanmayın veya bebeğinizin öyle birininarabasında yolculuk yapmasına izin vermeyin.
 • Bebeği büyük küvette yıkarken altına havlukoyarak kaymasını engelleyin. Bir eliniz süreklibebeğinizin üzerinde olsun.
 • Bebeği değişim masasında, yatakta, sandalyedeveya kanepede bir an bile olsa yalnız başınabırakmayın. Henüz kendi etrafında dönemeyen biryenidoğan bile vücuduyla uzanarak düşebilir. Bebeğinüzerini değiştirdiğiniz masanın emniyet kemerleriyoksa bir eliniz sürekli bebeğin üzerindeolsun.
 • Bebek koltuğu kullanıyorsanız bunu değiştirmemasasına, küçük bir masanın üzerine, mutfaktezgahına veya yeterince geniş olmayan herhangiyüksek bir yere koymayın yoksa bebeğinizkoltuğun devrilmesiyle düşebilir.
 • Ne kadar iyi eğitimli olursa olsun evcil birhayvanla bebeği yalnız bırakmayın.
 • Bebeği beş yaşın altındaki kardeşiyle yalnızbırakmayın. Çocuklar arasında gayetli bir şekildeoynanan saklambaç bebeğinizin boğulrnasıyla sonlanabilirveya sıkıca sanlma sonucu bebeğinizin kaburgalanzarar görebilir.
 • Bebeği on dört yaşın altındaki bakıcıyla, tanımadığınızbir bakıcıyla veya henüz referanslanmkontrol etmediğiniz bir bakıcıyla yalnız bırakmayın.Tüm bakıcılar bebek güvenliği ve kalp-akciğercanlandırması konusunda eğitim almış olmalıdırlar.
 • Bebeği havada atıp tutmayın veya sertçe sarsmayın.
 • Posta kutusuna giderken, aralıanızın park yerinideğiştirirken, badrum katındaki çamaşırhaneyegöz atmaya gittiğinizde, kısaca hiçbir zaman bebeğievde tek başına bırakmayın. Bir yangının çıkmasıiçin sadece birkaç saniyede yeterlidir.
 • Bir bebeği veya çocuğu asla arabada yalnızbaşına bırakmayın. Sıcak havada camlan açmanızbile bebeğinizi sıcak çarpmasından koruyamayabilir.Her havada frenler boşalabilir ve çocuğunuzunarabayla sürüklenmesine neden olur, ya dapusuda bekleyen bir çocuk hırsızı arabanızdakibebeğinizi alıp kaçabilir.
 • Bebeği mağazada, yürüyüşte ve oyun parkındagözünüzün önünden bir an bile ayırmayın,bebek arabası veya puset bir çocuk hırsızı için özelliklekolay bir hedeftir.
 • Bebeğin oyuncaklarını veya başka şeyleriniip le karyolasına asmayın ve bebeğin boynuna veyakoluna bilezik, kolye, madalyon, künye asmayınveya bebeğin karyolasının yakınında 12 cm.denuzıın herhangi bir kıırdele bulundurmayın. KapşonIardaki,giysilerdeki veya pantolonlardaki bağcıklannınuçlanrun sıkıca düğümlenmiş olduğundanemin olun yoksa yerlerinden çıkabilirler. Bebeğinulaşabileceği yerlerde kordon, ip, sicim, zincir gibiherhangi bir şeyin olmadığından emin olun. Bebeğinkaryolasının, değiştirme masasının ve oyun alanınınelektrik kablolarından (bu çifte tehlike oluşturur),perde kordonlanndan, jaluzi iplerinden, Telefonkablolarından uzak olmasına dikkat edin. Tümbunlar kaza ile boğulmaya sebep olabilir.
 • Kaza eseri boğulmayı engellemek için kurutemizleyiciler tarafından kullanılan plastik kılıflanyatağın üzerinde veya bebeğinizin ulaşabileceğiherhangi bir yerde bırakmayın. Bebeğiniz uyurkende uyanıkken de onu yalnız başınayken ulaşabileceğiiçi dolu oyuncaklar, yastıklar ve benzeri şeylerdenuzak tutun. Bebeğinizin bunlarla birlikteuyumasına izin vermeyin. Ayrıca peluş yatak örtüsübulunan, içinde fasulye torbası olan, su yatağıveya duvara meyilli şekilde birleşen bir yataktauyumasına da izin vermeyin.
 • Bebeği açık bir pencerenin önünde bir anbile tutmayın.
 • Evde yangın dedektörleri kullanın, bunlarıitfaiyenin önerilerine göre yerleştirin. Düzenli olarakbakımını yaptırın.